سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 25
کد خبر: ۲۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۱ - ۱۵:۱۷
محمدرضا سروش
یاران// تیم بایرن‌مونیخ با جذب موفق‌ترین مربی باشگاهی چند سال اخیر دنیا، ضمن دسترسی کامل به بازی چشم‌‌نواز خاص بارسلونا یعنی «تیکی‌تاکا» به افزایش قابلیت‌های فوتبال ژرمن‌ها هم چشم دوخته است.
 
ساعت 16:45 دقیقه روز چهارشنبه گذشته (27 دی 1391 ) زمانی مهم در تاریخ باشگاه فوتبال بایرن مونیخ بود. در آن هنگام بود که کارل هاینس رومینیگه، معاون باشگاه در جلسه کنفرانس مطبوعاتی با نمایندگان رسانه‌ها، خبری مهمی در اختیار رسانه‌ها قرارداد. وی  از حضور «جوزپه گواردیولا» معروف به «پپ»‌ به عنوان جانشین فصل آینده «یوپ هاینکس‌»‌، سرمربی 67 ساله کنونی خبر داد.

مربی موفق 4 سال گذشته بارسلونا که اکنون چند ماهی است در آمریکا تجدید قوا می‌کند، قراردادی 3 ساله با مونیخی‌ها منعقد کرد که از ژوییه آغاز می‌شود و تا تابستان سال 2016 ادامه خواهد یافت.

رومینیگه گفت: هاینکس قبل از تعطیلات زمستانی به باشگاه اطلاع داد تابستان امسال به فکر بازنشستگی است و می خواهد نیمکت مربیگری را ترک کند. بر این اساس رایزنی‌ها با گواردیولا جدی‌تر شد تا با کسب توافق به انجام رسید.

 

*پپ در «آب نمک»

مونیخی‌ها برای آنکه به نقطه «فینال»‌ مذاکرات خود با «پپ»‌ برسند، همه چیز را به سرعت برق و باد انجام ندادند. در واقع آنها از چند ماه قبل رایزنی با مربی 41 ساله سابق کاتالان‌ها را آغاز کرده و با کسب رضایت اولیه، وی را در «آب نمک»‌ نگه داشتند تا در صورت قطعی شدن موضوع خروج هاینکس، «آلترناتیوی بزرگی‌» را رو کنند.

برای این منظور «کریستیان نرلینگر»، مدیر ورزشی پیشین «سرخ‌پوشان»‌در ژوئن سال 2012 اولین گام را برای «وصل شدن»‌ پپ به مونیخ برداشت. او در آن هنگام ماموریت یافت به نمایندگی از باشگاه با مربی 41 ساله که روز 30 دی ماه(امروز) 42 ساله می‌شود، مذاکره کند.

 

در این مورد اولی هوینس،‌ رئیس بایرن می‌گوید: وقتی باشگاه متوجه شد احتمال این که هاینکس در سال‌های بعد مربی تیم نباشد،‌ وجود دارد،‌ جست‌وجو برای یافتن مربی کاملا بزرگ را آغاز کرد. باشگاه همان ابتدا متوجه شد تنها یک مربی در حد و اندازه‌های هاینکس است که می تواند جانشین شود. این گزینه فقط پپ گواردیولا بود.

 

*باور رومینیگه

در کنار هوینس، معاون او هم نظری مشابه دارد. رومینیگه حتی معتقد است با ورود مربی سابق آبی و اناری پوشان حتی نه فقط بایرن، بلکه کل فوتبال آلمان از این حضور سود خواهد برد.

 

 

وی در مواجه با خبرنگاران اظهار داشت:پپ، یکی از بزرگترین مربیان جهان است .ما اطمینان داریم او نه فقط به بایرن که به کل فوتبال آلمان می‌تواند کمک کند ما اطمینان داریم که او نه تنها بایرن مونیخ را متحول خواهد کرد بلکه موجب درخشش لیگ آلمان نیز خواهد شد.

 

*جذب گواردیولا یا قدرت اعجاب انگیز مدیریت بایرن

به باور بسیاری از تحلیل‌گران جذب این مربی بزرگ توسط پرافتخارترین تیم باشگاهی آلمان حکایت از قدرت فراوان مدیریت این تیم دارد.

در شرایطی که از مدت‌ها شنیده می شد چلسی، منچسترسیتی و منچستریونایتد از انگلیس، آ.ث‌‌ و اینترمیلان از ایتالیا و پاری‌سن‌ژرمن برای جذب پپ تدارک می‌بینند، اما مدیریت مونیخی‌ها جلو زد. هوینس و رومینیگه با کسب ابتکار عمل،‌قابلیت فراوان خویش را به معرض نمایش گذاشتند.

در مقابل گواردیولا که در تکاپوی باشگاهی بزرگ و با ساختار مدیریتی بسیار قوی می‌گشت و امکانات آکادمی جوانان، بودجه مناسب خرید بازیکن،‌ رقابت در بالاترین سطح فوتبال آلمان و اروپا را در دسترس می‌‌دید،‌ به سود باوارایی‌ها تصمیم گیری کرد.

 

*پپ آلمانی صحبت می‌کند

گواردیولا برای آنکه شانس موفقیت خود را در بایرن افزایش دهد، از مدت‌ها قبل شروع به  فراگیری زبان آلمانی کرد. وی برای آنکه مرتکب اشتباه مربی مثل تراپاتونی که به آلمانی تسلط نداشت، نشود، در آمریکا و دور از غوغای فوتبال اروپا، به آموزش این زبان پرداخت.

در این ارتباط ماتیاس سامر، مدیر ورزشی مونیخی‌ها می‌گوید: پپ با اصول اولیه زبان آلمانی‌ آشنا شده است. او در 5 ماه آینده فرصت خواهد داشت به صورت پیشرفته با این زبان آشنا شده که بتواند فصل قبل راحت و بی دردسر با بازیکنان صحبت کند.

 

*حمایت رسانه‌های آلمان از حضور پپ

درکنار مقام‌های مونیخی که معتقدندحضور گواردیولا منجر به موفقیت های مهمی خواهد شد، رسانه‌های آلمانی نیز چنین باوری دارند.

کارل هاینس ویلد، سردبیر «کیکر» تخصصی ترین نشریه ورزشی فوتبال آلمان در همین ارتباط در یادداشتی که نوشت، عنوان کرد: به فهرست مربیانی که تاکنون بایرن مونیخ استخدام کرده، با «پپ گواردیولا» نام یک مربی بزرگ که در دوران جوانی هم بازیکن بزرگی بود، افزوده شده است. بایرن با  این گزینش نشان داد که می خواهد با بکار گماری مربی که متخصص فوتبال با پاس‌های ظریف و تماشایی کوتاه معروف به «تیکی‌تاکا»‌است، گام بردارد. آنها برای مهیا شدن چنین فضایی از مدت‌ها قبل با هموار کردن راه ورود جوانان شایسته،‌مربی بدنساز ویژه و تمرین دهنده،‌حضور مدیر ورزشی نوگرایی همچون «ماتیاس سامر»‌ و ... گام برداشتند.اکنون با استخدام «پپ»‌می‌‌خواهند آخرین و تاثیر گذارترین بخش این پازل را تکمیل کنند.

 

 

وی افزود: بایرنی که 4 سال قبل با استخدام  یورگن کلینزمان و بعد لویی فان خال هلندی اولین گام را در راه زیبابازی کردن برداشت و بعد این پروژه را با  هاینکس به وضعیتی مطلوب رساند، اکنون خواهان تکامل با گواردیولا است.

به اعتقاد این روزنامه نگار ورزشی قدیمی، بایرن مونیخ با استخدام گواردیولا، نه فقط برای خود مربی درجه یک گرفت، بلکه ارزش‌های بوندس‌لیگا را افزایش داد. بایرن با وجودی که می دانست غول‌های مالی ورزشی فوتبال مثل رومن آبراموویچ (مالک چلسی)‌و شیوخ منچسترسیتی انگلیس و پاری‌سن‌ژرمن فرانسه مصمم به جذب «پپ»‌هستند، او را شکار کرد و به این ترتیب چند گام بایرن و فوتبال آلمان را در عرصه رقابت‌ها به جلو«هُل»‌داد.

 

*گواردیولا،‌ تنها اسپانیایی در میان مربیان وارداتی به بوندس‌لیگا

براساس آماری که موجود است، تاکنون سابقه نداشت که مربی اسپانیایی زمام یک تیم آلمانی را برعهده گیرد.

براساس آمار به ثبت رسیده تاکنون45  مربی خارجی در لیگ ژرمن‌ها کار کرده اند که بیشترین تعداد آن ، کسانی هستند که نزدیکی فرهنگی و زبانی به ژرمن‌ها داشته اند.

 

 

بر همین اساس مربیان هلندی با 15 در رده اول حضور در ادوار مختلف بوندس لیگا بوده اند. پس از آنها اتریشی ها و یوگسلاو‌ها با 11 و 8 مورد در رتبه‌های دوم و سوم قرار داشته اند.

حال با حضور اولین مربی وارداتی اسپانیایی که از قضا موفق‌ترین مربی عرصه کنونی جهان نیز است، بنظر می رسد دیگر باشگاه‌ها تحت تاثیر حرکت بایرن، به سراغ مربیان درجه یک اسپانیایی رفته و تحول تازه‌ای را آغاز کنند.
 
فارس
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: