سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 25
کد خبر: ۳۶۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۱
در گفت‌وگو با سرمربیان سابق سرخابی
به گزارش یاران، حمید استیلی و پرویز مظلومی سرمربیان سابق استقلال و پرسپولیس میهمان بودند تا در آستانه دربی 76 در مورد این مسابقه و بازی‌های دو تیم پرسپولیس و استقلال از گذشته تا کنون صحبت کنند. آنچه می‌خوانید حاصل گفت‌وگوی دو ساعته با این مربیان است با این توضیح که حمید استیلی حدود نیم ساعت زودتر از پرویز مظلومی در خبرگزاری حاضر شد به همین دلیل در ابتدا فقط صحبت‌های حمید استیلی را می‌خوانید و پس از حضور مظلومی صحبت‌های هر دو مربی در کنار یکدیگر منتشر شده است.

این دو مربی در بیشتر دقایق به جای کری‌خوانی به درد دل پرداخته و از حمایت نشدنشان در زمان سرمربیگری در این دو تیم صحبت های ناگفته هایی مطرح و با یکدیگر همدردی کردند.

*هواداران اکنون قدر مربی ایرانی را می‌دانند

فارس: در فضای دربی هستید؟

مگر می‌شود کسی در این فضا نباشد، همه در این فضا هستند، امسال چون خودم در تیم بزرگسالان مسئولیت ندارم و بیشتر وقتم درگیر تیم‌های پایه و پیشکسوتان هستم و در کمیته فنی هم به نوعی به پرسپولیس کمک می‌کنم و اکنون مربی ایرانی هدایت پرسپولیس را بر عهده دارد که قدرش را بیش از گذشته هواداران می‌دانند.

فارس: در زمان شما قدر مربی ایرانی را نمی‌دانستند؟

اکنون چون ابتدا مربی خارجی آمده است بیشتر قدر مربی ایرانی را می‌دانند، اگر ابتدا مربی ایرانی بود با این مسئله کنار نمی‌آمدند و با مشکل مواجه می‌شد. اکنون در نفت آبادان هم همین مسئله رخ داده است، 2 مربی خارجی آمده که نتیجه نگرفته و اکنون مربی ایرانی آمده است.

فارس: قبول داری انتخاب اشتباه مربیان خارجی به این فضا کمک کرده است؟

فضای فوتبال ما فضای خاصی است زیرساخت‌های ما آماده نیست که هر مربی خارجی در آن نتیجه بگیرد، اکنون ببینید در تیم ملی کی‌روش آمده که یکی از بهترین مربیان دنیاست ولی هنوز نتوانست فوتبال ما را متحول کند. هر مربی خارجی هم که می‌آید با مشکل مواجه می‌شود، مثلاً خود دنیزلی با سه تیم در ترکیه قهرمان شد اما در ایران وضعیت فرق می‌کند زیرا در آنجا زیرساخت‌ها آماده است اما اینجا این شرایط را ندارد.

* تراکتورسازی به خاطر کم‌تجربگی حاتمی را به استقلال داد

فارس: می‌خواهیم در مورد دربی بیشتر صحبت کنیم این که دربی چیست؟ و از نظر فنی چه تفاوتی با مسابقات دیگر می‌کند.

بحث فنی خیلی می‌تواند به فوتبال ما کمک کند. مثلاً چند وقت پیش صحبت این بود که چرا مهاجمان ما کم گل می‌زنند و یا اینکه شما پرسیدید چرا مربیان خارجی موفق نمی‌شوند این مربوط به خیلی مسائل است که زیرساخت‌ها باید درست شود.

فارس: مثلاً می‌خواهیم بدانیم چرا در ال‌کلاسیکو وقتی تیم محبوب یک هوادار می‌بازد آنها باخت را قبول می‌کنند اما در ایران باخت در دربی شرایط متفاوتی دارد؟

فرهنگ آنها با ما خیلی فرق می‌کند،‌ خیلی مسائل باید رخ بدهد تا این فرهنگ هم در فوتبال ما جا بیفتد و فقط مسائل فوتبالی در میان باشد اما اینجا مسائل اجتماعی‌، فرهنگی، اقتصادی به هم تنیده شده است.

فارس: اما دنیزلی در دربی‌ها موفق بود، دلیل آن را چه می‌دانید؟

بعضی مسابقات شرایط خاصی دارد، مثلاً دربی قبل شرایط خیلی خاصی اتفاق افتاد و هیجان و قشنگی فوتبال هم به همین است. مثلاً در همان بازی که من مربی پرسپولیس بودم و دو بر صفر باختیم وقتی در بازی یک بر صفر عقب بودیم ضربه پنالتی را از دست دادیم. شاید اگر آن پنالتی گل می‌شد شرایط مسابقه فرق می‌کرد. قشنگی و هیجان فوتبال هم به همین مسائل است.

فارس: یعنی باخت شما به استقلال فنی بود؟

قطعاً مسائل فنی دخیل است ولی در فوتبال ایران فقط مسائل فنی نیست. در مسائل خارج از زمین اتفاقات زیادی می‌افتد و اتفاقات بیرون از زمین تأثیرگذار است. شاید یکی از دلایلی که مربیان خارجی در فوتبال ما نمی‌توانند موفق شوند به خاطر همین مسائل خارج از زمین است. این مسائل خیلی این مربیان را اذیت می‌کند. دربی شرایط خاصی دارد و مسائل روحی-روانی تأثیرگذار است. بازیکنان بزرگ هم خیلی در نتیجه دربی می‌توانند تأثیر داشته باشند. در این بازی بازیکنان انگیزه زیادی دارند یک هفته قبل از دربی در تمرینات بکش‌بکش است و بازیکنان با تمام وجود تلاش می‌کنند تا در ترکیب اصلی قرار بگیرند. بنابراین مسائل شروع بازی و جریان مسابقه خیلی مهم است، این که بازی را چگونه شروع کنید و چگونه آن را کنترل کنید.

فارس: از نظر فنی دو تیم پرسپولیس استقلال در دربی پیش رو چه شرایطی دارند؟

اولین اینکه تیم فنی پرسپولیس نسبت به نیم‌فصل اول تغییر کرده است، پرسپولیس در این فصل از نظر بازیکن هم تغییرات زیادی داشت. بازیکنان طراز اول زیادی در این فصل به پرسپولیس آمدند که خیلی‌ها ملی‌پوش بودند که به این تیم آمدند اما برعکس استقلال در شروع فصل کارش را زودتر شروع کرد، قلعه‌نویی تیمش را زودتر و بهتر جمع کرد. کار بدنسازی زیادی هم بر روی بازیکنان انجام داد. ثبات در کار مربی و کادر مدیریتی بود به همین دلیل هم‌اکنون استقلال در صدر است. ثبات مدیریت استقلال هم بیشتر بوده است، فتح‌الله‌زاده چندین سال است که در استقلال حضور دارد اما رویانیان از نیم‌فصل گذشته وارد فوتبال شده است. ژوزه هم دیر به پرسپولیس آمد و کار بدنسازی دیر انجام شد با اینکه پرسپولیس بازیکنان درجه اول جذب کرد اما تغییرات زیاد و یکباره باعث شد که نتواند خوب نتیجه بگیرد و پرسپولیس با این بازیکنان نباید در این رده از جدول باشد اما هرچه می‌گذرد این تیم شرایط بهتری پیدا می‌کند. باید با این بازیکنان شرایط بهتری داشته باشد.

فارس: اگر ژوزه بود و با جذب هافبک‌هایی مثل پروویچ و حقیقی امکان داشت پرسپولیس در نیم‌فصل دوم خوب نتیجه بگیرد؟

ابتدا باید از مدیریت باشگاه تشکر کرد که باز هم تمامی ابزار و امکانات را برای کادر فنی فراهم می‌کند. در نیم‌فصل دوم هم با جذب بازیکنانی مثل حقیقی که توانسته در خط هافبک کمک زیادی به پرسپولیس بکند یا عادل کلاه‌کج یا پروویچ و همچنین بازگشت علی کریمی و مهرداد پولادی به ترکیب اصلی نشان‌دهنده آن است که 50-60 درصد تیم تغییرات نسبت به زمان ژوزه داشته است. اما ژوزه نتوانست ارتباط خوبی با بازیکنان بگیرد. او خیلی حرفه‌ای فکر می‌کرد اما در کشور ما همانطور که گفتم فرق می‌کند. بازیکن و مربی در فوتبال ما باید رابطه نزدیک و صمیمی با هم داشته باشند. این شرایط در زمان ژوزه حاکم نبود و روز به روز هم این اختلافات در فوتبال ما بیشتر می‌شد. این اواخر علی کریمی در تیم نیمکت‌نشین شده بود و بازیکنان دیگر هم با ژوزه مشکل پیدا کرده بودند آمدن حقیقی به پرسپولیس و بازگشت کریمی به ترکیب باعث شد تیم تغییر کند اما اکنون شرایط پرسپولیس نسبت به آن زمان متفاوت است، در دو بازی جام حذفی توانست 10 گل بزند اما در جام حذفی وضعیت با لیگ فرق می‌کند. استقلال هم از ابتدای فصل شرایط خوبی داشته است.

فارس: استقلال صدرنشین از نظر فنی نقطه‌ضعفی دارد؟

هر تیمی نقطه قوّت و ضعفی دارد اما قلعه‌نویی مربی خوبی است که کارنامه درخشانی دارد و افتخاری است برای مربیان ایرانی. در نیم‌فصل هم بازیکنانی مثل فرزاد حاتمی، عباس محمدرضایی، ایمان موسوی و ... را جذب کرد. مخصوصاً حاتمی که توانسته امتیازات خوبی برای استقلال کسب کند. اگر تراکتورسازی فقط فکر تیم خودش را می‌کرد شاید بازیکنی مثل حاتمی را به استقلال نمی‌داد اکنون صدرنشین بود چون حاتمی گل‌های حساسی برای استقلال زد و امتیاز گرفت. خیلی از تیم‌ها هستند که حاضرند که چنین بازیکنانی را نیمکت نشین کنند اما آن را به تیم دیگر ندهند. در سپاهان هم بازگشت حاج‌صفی به این تیم کمک زیادی کرده است البته فجر هم به خاطر مشکلات مالی بازیکنانی مثل حقیقی، محمدرضایی را به پرسپولیس و استقلال داد. فجر به دنبال قهرمانی نبود و وضعیتش با سپاهان و تراکتورسازی فرق می‌کند. سپاهان، تراکتورسازی و استقلال برای قهرمانی تلاش می‌کنند بنابراین تراکتورسازی به نظر من کم‌تجربگی کرد که بازیکنی مثل حاتمی را به استقلال داد.

 

* پرسپولیس ابزار کافی برای دربی دارد

فارس: اگر شما سرمربی پرسپولیس بودید، تیم کنونی را برای دربی آینده چگونه ارنج می‌کردید و با چه ترکیبی به میدان می‌فرستادید؟

این پرسپولیس ابزار کافی را دارد در تمام نقاط زمین ملی‌پوش دارد، نیمکت قوی هم در اختیار دارد و این مسئله برای مربی خیلی مهم است که هم تیم خوبی و هم نیمکت قدرتمندی داشته باشد. قبل از دربی هم نتایج خوبی بوده که از نظر روحی روانی به آن کمک می‌کند.

فارس: وضعیت استقلال چطور است؟ 

تیم استقلال هم در لیگ صدرنشینند و هم در جام حذفی خوب نتیجه گرفتند. شاید در استقلال فقط یکی دو بازیکن بیشتر گل‌های این تیم ‌را زده باشند اما کار دفاعیشان به مراتب بهتر است و تیمی که کمتر گل بخورد شرایط بهتری دارد. اکنون برهانی وضعیت خوبی دارد هم گل های خوبی زده و هم در خدمت تیم بوده است. مجتبی جباری هم به تیم برگشته با حضور اشجاری، حاتمی، عباس محمدرضایی، وضعیت استقلال به مراتب بهتر شده است. شاید بتوان گفت 40-50 درصد استقلال نسبت به نیم‌فصل اول تغییر کرده است در پرسپولیس هم این تغییرات به وجود آمده است امیدوارم بازی خوبی از دو تیم ببینیم. من مصاحبه تلویزیونی یحیی‌گل‌محمدی را در ورزش از شبکه دو دیدم که می‌گفت برای مربیان خیلی مهم است که در این بازی بازنده نباشند. اما من زمانی که مربی پرسپولیس بودم هیچ‌وقت به این مسئله فکر نکردم همیشه برای برد تیمم را به دربی فرستاده‌ام. اصلاً به مساوی فکر نکرده‌ام ولی خوب این شرایط پیش می‌آید.

فارس: شما با زرنگی نقطه‌ضعف استقلال را نگفتید؟

چون قلعه‌نویی همکارم است نقطه‌ضعف استقلال را در رسانه نمی‌گویم.

فارس:‌ به خود گل‌محمدی می‌گویید؟

طبیعی است چون من عضو کمیته فنی پرسپولیس هم هستم، نقاط مثبت و منفی استقلال را آنالیز می‌کنیم و به سرمربی انتقال می‌دهیم.

فارس: اگر شما سرمربی پرسپولیس بودید با چه ترکیبی تیم را به میدان می‌فرستادید؟

چون من در کمیته فنی هستم ترکیب پرسپولیس را هم نمی‌گویم زیرا دوست ندارم شائبه دخالت در کار گل‌محمدی ایجاد شود، اگر عضو کمیته فنی نبودم، خیلی راحت آن را می‌گفتم. ولی می‌توانم بگویم مشخص است که پرسپولیس با دو مهاجم بازی می‌کند و استقلال با یک فوروارد و این مسئله خیلی مهم است و مشخص می‌کند دو تیم با چه سیستم پایه‌ای بازی می‌کنند و در جریان مسابقه تغییر سیستم می‌دهند. ضمن اینکه به شما می‌گویم کریم انصاری‌فرد و غلامرضا رضایی بسیار آماده‌اند و استقلال هم نقطه قوتش در خط دفاعش است و نبرد این دو می‌تواند خیلی خوب باشد.

*کریمی به زور آمپول هم خودش را به دربی می‌رساند

فارس:‌ می‌توانید پیش‌بینی کنید که چه کسی مرد اول دربی 76 خواهد شد؟

پیش‌بینی در این زمینه خیلی سخت است چون دو مهره تأثیرگذار مثل علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا وضعیتشان برای حضور در میدان مشخص نیست. مثلاً‌ در همان دربی آخر مهدوی‌کیا و زاید تأثیرگذارترین بازیکنان بودند و توانستند بازی دو بر صفر باخته را 10 نفره به برد تبدیل کنند. ضمن اینکه بازیکنانی که روی نیمکت هستند و وارد میدان می‌شوند خیلی می‌توانند تأثیرگذار باشند. هم در تعیین نتیجه و هم حفظ نتیجه می‌توانند بسیار اثر گذار باشند.

فارس: به عنوان یک مربی بی‌طرف فکر می‌کنید از نظر فنی کدام تیم برنده دربی می‌شود؟

من به عنوان یک پرسپولیسی دوست دارم که پرسپولیس برنده شود اما اینکه بخواهم بی‌طرف و منصفانه پیش‌بینی کنم خیلی سخت است چون استقلال هم نوسانش خیلی کمتر از پرسپولیس بوده است. این بازی شرایط خاص خودش را دارد و به جایگاه دو تیم در جدول ارتباطی ندارد و مهمتر آنکه هر دو تیم تمامی مهره‌هایشان برای این بازی در اختیار دارند. شاید کلاه‌کج و مهدوی‌کیا مصدوم باشند اما این دو در بازی‌های گذشته کمتر بازی کرده‌اند.

فارس: وضعیت علی کریمی هم مشخص نیست و در اخبار آمده او دربی را از دست داده است؟

علی کریمی قطعاً خودش را به این بازی می‌رساند حتی اگر شده با زور آمپول در دربی بازی می‌کند. او عاشق پرسپولیس است و دوست دارد در دربی حضور داشته باشد. البته هر دو تیم قبل از دربی بد بازی کردند، پرسپولیس سه امتیاز را از داماش گرفت ولی خوب بازی نکرد و استقلال هم مقابل ملوان متوقف شد.

*تجربه قلعه‌نویی بیشتر از گل‌محمدی است

فارس: از نظر کادر فنی کدام تیم برتر است؟

از نظر مربیان قلعه‌نویی با تجربه‌تر است و گل‌محمدی این مسئله را درک کرده و در کنارش مربیی مثل بگوویچ وجود دارد که می‌تواند خیلی به گل‌محمدی کمک کند. سعید عزیزیان هم به عنوان مربی دروازه‌بان ها در کنارش حضور دارد که سابقه حضور روی نیمکت را در دربی دارد.

فارس: حضور در دربی به عنوان مربی سخت‌تر است یا بازیکن؟

صد در صد به عنوان مربی من هیچ‌وقت به عنوان بازیکن دربی را نباخته‌ام ولی کار مربیگری با بازیکنی خیلی فرق می‌کند.

فارس: لذت مربیگری بیشتر است یا بازیکنی؟

لذت مربیگری بیشتر است زیرا همانطور که در هنگام باخت از مربی انتقادهای زیادی می‌شود در هنگام پیروزی هم از مربی زیاد تعریف می‌شود. البته باز هم شرایط متفاوت است زمانی که من در استیل‌آذین مربی بودم وقتی تیم پیروز می‌شد، می‌گفتند نفرات بزرگ و خوبی دارد و در زمان باخت می‌گفتند مربی مقصر است. البته این جو رسانه‌ای است که چه جوی برای مربی ایجاد می‌شود. شاید برخی از مربیان خوب نتیجه هم نمی‌گیرند اما جو رسانه‌ای خوبی که هست این مربی را از نتایج تیم مبرا می‌کند و در زمان باخت کسی به مربی کاری ندارد اما برخی اوقات جو رسانه‌ای به گونه‌ای است مربی واقعاً کاری نمی‌تواند بکند ولی همه انتقادها از مربی صورت می‌گیرد.

*دربی 9 نفره مثل دربی 6تایی‌ها ماندگار شد

فارس: در دربی78 که شما به عنوان بازیکن حضور داشتید و 9 نفره به استقلال نباختید برخی افراد مانند علی فتح‌الله‌زاده می‌گویند به خاطر توصیه‌ای که شده بود نتوانستند پیروز شوند؟

اصلاً اینگونه توصیه نمی‌شد. توصیه این بود که باعث تحریک تماشاگران نشویم. جوری بازی نکنیم که تماشاگران با یکدیگر درگیر شوند. زیرا اگر یک نفر در ورزشگاه درگیری پیدا می‌کرد این درگیری به کل ورزشگاه سرایت می‌کرد. این توصیه را می‌کردند که مراقب باشید که کسی آسیب نبیند و باعث تحریک تماشاگران نشود. فتح‌الله‌زاده هم بعداً اشاره کرد که اگر می‌توانستیم حتماً آن دربی را می‌بردیم. در همان بازی خود من از کرنر دو بار توپ را به تیر دروازه استقلال زدم. وقتی هم تیم 9 نفره شد بازیکنان را وسط زمین جمع کردم و به آنها گفتم باید بیشتر از توانمان بدویم و جای دو بازیکن اخراجی را پر کنیم. بعد از بازی هم در رختکن از حال رفتیم. علی پروین هم وقتی به رختکن آمد گفت لذت این بازی به اندازه 6 گلی بود که در گذشته به استقلال زدیم. واقعاً‌ 9 نفره در آن بازی دویدن و موقعیت گل ندادن به استقلال دربی خوبی را ایجاد کرد که در یادها هم ماندگار شده است.

* یک درصد گل محمدی حمایت نشدم

فارس: شما به جو رسانه‌ای اشاره کردید اینکه ممکن است علیه یک مربی باشد چرا از شما که یک بازیکن ملی‌پوش و قدیمی پرسپولیس بودید به اندازه یحیی گل‌محمدی در این تیم حمایت نشدید؟

یک درصد یحیی گل‌محمدی هم حمایت نشدم به خاطر مسائل سیاسی که آن زمان ایجاد شد و شرایط خاصی که پیش آمد این اتفاق افتاد.

فارس: چه مسائل سیاسی پیش آمد؟

جر و بحث دایی با کاشانی و نحوه جدایی دایی از پرسپولیس و برخی عوامل دیگر باعث شد که چنین جوی علیه من درست شود. از اولین بازی روی سکوها شعار دادند، شاید خود من هم اشتباه کردم و نباید در آن شرایط به پرسپولیس می‌رفتم قسمت بود و من هم راضی به رضای خداوند هستم. آن زمان دعوای وزارت ورزش هم با پرسپولیس بود. پول به کاشانی هم ندادند و نتوانستیم ابزار خوبی تهیه کنیم. نه توانستیم بازیکن بگیریم و بازیکنان ملی را هم به اردو بردند بازیکن هم نداشتیم و همه این مسائل دست به دست هم داد.

*پرویز مظلومی در این لحظه وارد سالن خبرگزاری فارس شد و از این لحظه مصاحبه با حضور استیلی و مظلومی ادامه پیدا کرد؛

فارس: آقای مظلومی چه خبر؟

خبرها پیش شماست من در خانه می‌نشینم و دربی را نگاه می‌کنم.

فارس: چرا به تیم نفت آبادان نرفتید؟

مظلومی: وضعیت این تیم خیلی بد است و با جرثقیل هم نمی‌توان آن را بالا کشید. البته قبل از حضور کاسیمیرو می‌خواستم به نفت بروم که قسمت نشد. یکسری آدم‌های سیاسی در تیم نفت دخالت می‌کنند. کاسیمیرو هم باید می‌آمد و نشان می‌داد که چیزی بارش نیست.

استیلی: اکنون می‌توان در نفت آبادان کار کرد زیرا بعد از ناکامی دو مربی خارجی قدر مربی ایرانی را می‌دانند ولی شرایط تیم در جدول خیلی بد است. برخی کاسیمیرو رو علم کردند.

* وضعیت برای گل‌محمدی بهتر شده است

فارس: امسال ذهنیت نسبت به مربیان خارجی خیلی عوض شده است؟

استیلی: بله. برای یحیی هم خیلی بهتر شده است. دنیزلی و ژوزه هم آمدند و رفتند و اکنون برای گل‌محمدی وضعیت بهتر شده است.

مظلومی: شما کی‌روش را ببینید چه می‌کند؟ فقط اولیویرا در تراکتورسازی خوب کار کرده است که او بلد است چه کار کند. او از نظر روحی و روانی می‌داند چه بکند. او ارتباط خوبی با بازیکنان دارد.

فارس: حمایت تماشاگران در تبریز هم خیلی به اولویرا کمک می‌کند.

استیلی: حضور آن هواداران خیلی مهم است، مثلاً در دورود هم تماشاگرانشان جو خوبی را درست کردند و حتی با وجود اینکه گهر در انتهای جدول است مربی حریف را هم تشویق می‌کنند.

* فوتبال به شانس است

فارس: آقای استیلی به عنوان مربی چند دربی را به مظلومی باختید؟

استیلی: سه بازی با استقلال انجام دادم که دو دربی را باختیم. در جام ولایت هم که قهرمان شدیم با استقلال مساوی کردیم.

مظلومی: فوتبال همه‌اش شانس است بعضی وقت ها به آدم رو می‌کند و بعضی وقت ها هم شانس نمی‌آوریم.

فارس: آقای مظلومی یعنی دانش مربیگری نقشی ندارد؟

مظلومی: دانش حرف اول را می‌زند ولی گاهی اوقات توپ‌های تیم شما گل نمی‌شود و یک توپ حریف روی دروازه می‌آید و گل می‌شود. ولی این را نه تنها جلوی استیلی که پشت سرش هم می‌گویم. تیم‌های استیلی همیشه مقابل استقلال خوب بازی کرده‌اند. هر دو بازی که در لیگ با پرسپولیس و استیلی بازی کردیم فوتبال بازی کردند، جوانمردانه بازی کردند و استقلال هم بازی خودش را کرد. پرسپولیس استیلی سرافرازانه به من باخت و دربی‌های خوبی بود. در جام ولایت هم نه استیلی مهره داشت، نه من. با این حال بازی خوب و زیبایی از کار درآمد که 2 بر 2 مساوی شد.

* در استقلال حمایت نشدم،10 دربی هم می‌بردم نمی‌ماندم

فارس: آقای مظلومی حمید استیلی در پرسپولیس حمایت نشد و با بدبیاری از این تیم کنار رفت، شما که 4 دربی را بردید و برای استقلال جام قهرمانی هم آوردید چرا کنار گذاشته شدید؟

مظلومی: استیلی واقعاً‌ بد آورد، اگر اکنون و در این شرایط به پرسپولیس می‌رفت موفق می‌شد،‌البته من هم در استقلال نیاز به حمایت داشتم که حمایت نشدم.

فارس: اما می‌گویند، پیروزی در دربی حضور مربی در تیم را گارانتی می‌کند، شما چرا تضمین نشدید؟

مظلومی: من اگر 10 دربی را هم می‌بردم تضمینی برای حضورم در استقلال نمی‌شد. مسئله‌ای که در استقلال برای من پیش آمد سال اول با یک امتیاز قهرمان نشدیم و دو دربی را هم بردیم. سال دوم هم باز هم در لیگ قهرمان نشدیم اما دربی‌ها را بردیم و در جام حذفی به قهرمانی رسیدیم. اگر از نظر دیدگاه فنی بخواهیم نگاه کنیم. باید سال سوم هم در استقلال به کارم ادامه می‌دادم. اما این اتفاق ها فقط در فوتبال ما می‌افتد و در جاهای دیگر چنین چیزهایی وجود ندارد که یک مربی کارنامه داشته باشد و بعد او را ندیده بگیرند. سابقه‌ای که داشتم و تجربه‌ای که به دست آورده بودم طبق مذاکرات و صحبت‌هایی که انجام شده بود باید سال سوم هم در استقلال می‌ماندم اما خوب نشد. همان دست‌های پشت پرده‌ای که دوستان صحبت می‌کنند بیشتر به من لطمه زد تا کسی دیگر، من هم وظیفه‌ام را انجام دادم فکر می‌کنم هواداران هم راضی باشند. همیشه آرزو می‌کنم استقلال موفق باشد. بیرون نمی‌نشینم و تیشه را بردارم و به ریشه استقلال بزنم. این استقلال نه مال من است نه مال کسی دیگر، مال مردم است، این شعار هم نیست،‌هرچه هم داریم از این مردم است. اگر به اینجا رسیده‌ایم مردم ما را به اینجا رسانده‌اند. دوست دارم مردم خوشحال شوند و خودخواه نیستم. که تیم نتیجه نگیرد و آسیب ببیند و مردم ناراحت شوند.

استیلی: همانطوری که انگشت‌های نامرئی در بازی پرسپولیس و داماش پدر ما را در آورد تازه داشتیم شکل می‌گرفتیم که آن اتفاق افتاد.

فارس: چرا مظلومی به تیم دیگری نرفت؟

مظلومی: استقلال خیلی دیر من را رها کرد. در بازی‌های آسیایی بودیم که تیم‌های دیگر لیگ برتری مربی‌های خود را انتخاب کردند حتی قبل از آنکه به ازبکستان برویم،‌با یک تیم صحبت کردم که مسئولان باشگاه استقلال گفتند، شما سال سوم هم هستید و من هم به آن باشگاه که خیلی خوب هم بود جواب رد دادم اما بعد از بازگشت اتفاقات دیگری افتاد و دوست ما امیر قلعه‌نویی سرمربی استقلال شد و تیم‌های لیگ برتری هم سرمربیان خود را انتخاب کرده‌ بودند و فقط باشگاه تراکتورسازی بدون مربی بود که جو و شرایطی پیش آمد که به آن تیم نرفتم. خوشحالم که در آن شرایط به تراکتورسازی نرفتم. بعد هم پیشنهاداتی که شد از تیم‌های بود که کار در آنها خیلی سخت بود. قبل از پایان نیم‌فصل دو باشگاه با من صحبت کردند. دو دوست خوب من در آن باشگاه بودند که به مدیران عامل باشگاه‌ گفتم به مربیانتان فرصت بدهید. اکنون هم برخی باشگاه‌ها با من مذاکره کرده‌اند ولی پیشنهاد داشتم همانطور که حمید استیلی پیشنهاد داشته و دارد. با هزار و زد و بند و ارتباطاتی که در فوتبال است. آدم هایی هستند که بخواهیم صادقانه برایشان کار کنیم. اینگونه نیست که همه به دنبال دلال‌بازی و زد و بند باشند.

* یک دربی باختم که تلخ‌ترین بود

فارس: آقای مظلومی چند دربی را باختید؟

مظلومی: یک دربی را باختم که تلخ‌ترینش بود. آن دربی شرایط خاص خودش را داشت، نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد شاید در موردش خیلی صحبت شده باشد آن برد مبارک پرسپولیسی‌ها باشد اما قبل از دربی خسروحیدری، جباری و آندرانیک تیموریان و ساموئل را از دست دادیم همه و حتی مدیرعامل باشگاه که به مسافرت رفت به من گفت‌ تو در این دربی مساوی هم بکنی پیروزی محسوب می‌شود. مهره‌های کلیدی ما نبودند بعد در شروع مسابقه ما دو گل زدیم و چند فرصت گل‌زنی هم را هم از دست دادیم. انتظارات از تیم بالا رفت. زمانی که هواداران پرسپولیس ورزشگاه را ترک کردند عطش بازیکنان استقلال فروکش کرد. در آن بازی من الونگ را به عنوان هافبک دفاعی در ترکیب استقلال به کار گرفتم آن هم به خاطر اینکه دستم خالی بود. در آن شرایط که هیچکس فکر نمی‌کرد دو گل زدیم و توقعات بالا رفت. خود پرسپولیسی‌ها هم فکر چنین نتیجه‌ای را نمی‌کردند اما یکباره در ده دقیقه پایانی همه چیز عوض شد.

 

* زاید جرقه‌ای بود که تمام شد

فارس: اما ایمون زاید همیشه در ذهنتان ماند؟

زاید یک جرقه بود که تمام شد و رفت. شما برای من کری می‌خوانید(با خنده)

فارس: اما قبول کنید بردهای پرسپولیس در دربی پیروزی‌های خاصی است که هیچ‌وقت استقلال چنین بردهایی نداشته است؟

مثلاً کدام دربی؟‌ آن پیروزی 3 بر 2 خواست خدا بود. برای کری‌خوانی این را نمی‌گویم اهل کری نیستم، عده‌ای گفتند مظلومی آنجوری تشویق کرد و بازی برگشت. اصلاً این صحبت‌ها نیست. خود استیلی هم می‌داند این بازی برای ما مربیان مهم است همه بازیکنان هم تلاش می‌کنند تا در دربی گل بزنند تا در تاریخ بمانند. آن شادی من هم طبیعی بود، در بازی‌های دیگر هم این شادی را انجام می‌دادم اما چون در آن بازی بازنده شدیم، این مسئله نمود پیدا کرد.

فارس: اما یک بار هم مرفاوی چنین حرکتی در دربی انجام داد شاید حرکت شما هم مثل آن اتفاق بود که بازیکنان پرسپولیس را تحریک کرد؟

نه در آن بازی میلاد میداوودی حتی از روی خط دروازه توپ را به تیر دروازه کوبید و فرصت‌های گل‌زنی را از دست دادیم.

فارس: آقای استیلی به نظر شما زاید یک جرقه بود؟

استیلی: این اتفاقات شاید چند سال یک بار در فوتبال بیافتد. مثلاً بازی استرالیا را یادم است که دو بر صفر عقب بودیم و بازی مساوی شد. این اتفاقات خاص فوتبال است در آن بازی هم شاید زاید که کمتر بازی کرده بود به میدان آمد و آن حادثه رخ داد. این اتفاقات در فوتبال خیلی کم رخ می‌دهد و خیلی در فوتبال نادر است. معلوم نیست واقعاً چه اتفاقی افتاد، همانطور که مظلومی گفت بازی دو بر صفر باخته را که تیم 10 نفره است یکباره برگردد قشنگی فوتبال است.

مظلومی: اگر آن بازی را مرور کنید، پرسپولیس در زمانی که 11 نفره بود موقعیتی روی دروازه ما نداشت. این فوتبال همیشه همین است. در ایران اینجوری است بلد نیستیم از اینکه حریف یک یار کمتر دارد خوب استفاده کنیم. زیرا احساس بر منطق غلبه می‌کند و تیمی که 10نفره شده دو برابر انرژی می‌گذارد ولی زمانی که 11 نفره هستند این نیرو را مصرف نمی‌کنند.

استیلی: یکسری اعتقادات هم در ایران داریم. بازی 2 بر صفر عقب‌ افتاده را که همه نا امید بودند با دعاهایی که می‌شود برمی‌گردد. ما به این دعاها اعتقاد داریم. این اعتقادات هم است و همه این عوامل باعث شد آن نتیجه 3 بر دو رقم بخورد.

* آنهایی که برد را برای خود می‌خواستند به یکباره قایم شدند

فارس: آقای مظلومی بعد از پیروزی 2 بر صفر با شما تماس گرفتیم و گفتیم چه احساسی دارید، که گفتید حال من مهم نیست، می‌خواهم بدانم استیلی چه احساسی دارد، دوست ندارم جای استیلی باشم و از او حمایت کردید، بعد از دربی 3 بر 2 احساس استیلی را تجربه کردید؟ بعد از آن باخت چه چیزی شما را اذیت کرد؟

مظلومی: خود باخت آزاردهنده است. ولی آنهایی که در پیروزی‌ها خودشان را جلو انداخته‌اند و می‌خواستند بردها را به نام خودشان ثبت کنند، یکباره قایم شدند و من را تنها گذاشتند این تنهایی من را خیلی زجر داد. بار شکست روی دوش من افتاد البته کاستی‌های زیادی در آن بازی داشتیم و همه می‌دانستند شرایط سخت بود، خود فتح‌الله‌زاده در ایران نبود، شاید اگر بود یکسری مسائل را جمع می‌کرد. در استقلال آن زمان کمبودهای زیادی داشتیم اما آنها را در دل خودم نگه داشتم، من به شدت استقلالی هستم و آن مسائل را بروز ندادم و در دل خودم نگه داشتم. خیلی چیزها را در آن دو سال در استقلال تجربه کردم. ناملایمت‌ها و صحبت‌هایی که می‌شد. هر باختی که می‌آوردم یک مربی شاه می‌شد سریع گفته می‌شد با فلان مربی صحبت شده است. این مسائل تمام تمرکز یک مربی را به هم می‌ریزد.

استیلی:‌ پرویز خان اگر شرایط برای شما اینگونه بود، در پرسپولیس زمان من همه مربیان داشتند به این تیم می‌آمدند و حتی می‌گفتند با باشگاه مذاکره هم کرده‌اند.

فارس: آقای استیلی همان بازی اول باید استعفاء می‌دادید چون در دقیقه 22 هواداران علی دایی را صدا زدند؟

استیلی: نمی‌شد چنین کاری کرد.

* برایم پیامک‌های نیش‌دار هم آمد

فارس: آقای مظلومی بعد از شکست پیامک‌های هوادران را که به شما می‌فرستادند دیدید؟

مظلومی: اکثر آنها به من دلداری می‌دادند،‌ خیلی پیامک می‌آمد. دلم به آنها خوش بود.

فارس: پیامک‌های پرسپولیسی‌ها را هم می‌دیدید؟

مظلومی: من دلداری‌های استقلالی‌ها را می‌دیدم.

فارس: ویژه‌ترین پیامکی که برای شما آمد چه بود؟

مظلومی: مضمون همه آنها این بود که بردهای گذشته شما را در دربی فراموش نمی‌کنیم و این بازی هم فدای سرتان.

فارس: پیامک نیش‌دار هم به شما زدند؟

مظلومی: بله، برخی پیامک‌ها نیش‌دار هم بود. در برخی اس ام اس ها هم حمایت است هم برخی‌ها را وادار می‌کنند که به ما اس‌ام‌اس بزنند.

استیلی:‌ به من هم پیامک‌هایی که در آن بدو بیراه بود می‌زدند. استرس در فوتبال ما بالاست زیرا نتایج فقط به خاطر مسائل فنی رقم نمی‌خورد. خیلی از آنها به خاطر مسائل بیرون از زمین است. من یک مثالی می‌زنم سه روز مانده به دربی به ما گفتند که شیث‌رضایی و محمد نصرتی می‌توانند برای ما بازی کنند. اما من گفتم کار غیر اخلاقی کردند و آنها را بازی ندادند و بازیکنان جوان را به میدان فرستادم و بعد به استقلال باختیم و به من هم فحش دادند اما کسی به این مسائل نگاه نمی‌کند که مثلاً من دو بازیکن تأثیرگذار را به خاطر مسائل اخلاقی بازی ندادم. ما در 90 دقیقه خوب بازی کردیم اما در دو 15 دقیقه اضافه مقابل استقلال کم آوردیم و نفر هم نداشتیم که جایگزین کنیم. کسی به این مسائل نگاه نمی‌کند. کسی اصلاً نگفت مسائل اخلاقی را راعایت کردی و هرچه هم از دهنشان درآمد به من گفتند. من قرارداد دو ساله داشتم و می‌توانستم نروم اما این کار را نکردم ولی مربی خارجی می‌گویند اخراجی اما به طور می‌خواهد بماند. اما قرارداد دوساله داشتم و گفتم خداحافظ و رفتم. مبلغ قراردادم را هم به تیم دادم زیرا در این کشور زندگی می‌کنیم. اکنون قدر مربی ایران را می‌دانند. زیرا مربی ایرانی می‌گوید من را نمی‌خواهید اشکالی ندارد و خداحافظی می‌کند.

مظلومی: آیا اگر من مربی خارجی بودم پولش یک سال می‌ماند؟ هنوز هم پولم را نگرفته‌ام. آنهایی که در باشگاه هستند پولشان را نمی‌گیرند، من که بیرون هستم. من در حال حاضر به خاطر فتح‌الله‌زاده صبر کرده‌ام خودش هم می‌داند اگر صبرم تمام شود دیگر آن چیزهایی که در دلم هست را بیرون می‌ریزم.

استیلی: هنوز چک شاهین بوشهرم نقد نشده است.

* پرسپولیس با ترکیب داماش بازی می‌کند

فارس: حمید استیلی حاضر نشد ترکیب پرسپولیس را بگوید، از شما می‌خواهیم ترکیب پرسپولیس را در دربی مشخص کنید، اگر شما مربی پرسپولیس بودید، این تیم را با چه ترکیبی به میدان می‌فرستادید؟

مظلومی: پرسپولیس صد در صد با همان ترکیب بازی با داماش بازی می‌کند البته علی کریمی را هم به آن اضافه کنید.

فارس: پرسپولیس در بازی با داماش خوب بازی نکرد؟

مظلومی: دو بازی قبل و بعد از دربی همیشه سخت است. اگر در دربی باخته باشی بازی بعد سخت است. اگر هم پیروز شده باشی باز هم سخت است. بازی قبل از دربی هم سخت است و تیم‌ها با احتیاط بازی می‌کنند. بازیکنان احتیاط می‌کنند که مصدوم و سه اخطاره نشوند و تیم‌هایی که قبل از دربی با استقلال و پرسپولیس بازی دارند خیلی خوش‌شانس هستند. البته داماش و ملوان از این شانسشان استفاده نکردند.

فارس: اما ملوان نباخت و داماش در تهران بازنده شد؟

مظلومی: در هر صورت ملوان از احتیاطی که استقلال کرد استفاده نکرد، خود ملوان هم محتاط بود.

فارس: پس معتقدید پرسپولیس با ترکیب داماش مقابل استقلال بازی می‌کند؟ چه کسی را بیرون می‌گذارد تا کریمی بازی کند؟‌

مظلومی: در آن بازی کلاه‌کج به جای کریمی بازی کرد که اکنون مصدوم است.

استیلی: زمانی که من مربی بودم قبل از دربی با ذوب‌آهن بازی کردیم که دو بر دو مساوی شد و بازی خوبی هم انجام دادیم اما بازیکنان در ابتدای مسابقه کپ کردند. یک بر صفر عقب افتادیم و یک پنالتی را هم از دست دادیم. شاید اگر آن پنالتی گل می‌شد از نظر روانی بالا می‌آمدیم و استقلال افت می‌کرد ولی پنالتی گل نشد و ما گل دوم را هم خوردیم.

فارس: آقای استیلی شما چه ترکیبی برای استقلال در نظر می‌گیرید؟

استیلی: من تمام بازی‌های استقلال را در این فصل ندیده‌ام این تیم در نیم‌فصل دوم 30-40درصد تغییر کرده است. با این حال فکر می‌کنم در خط دفاع استقلال، منتظری، صادقی، حنیف عمران‌زاده و حمودی بازی کنند. در کار دفاعی پژمان خوب است و در کار هجومی حمودی بهتر است، باید ببینیم چه تفکری وجود دارد.

مظلومی: فکر می‌کنم همین چهار مدافع بازی با ملوان در دربی بازی کنند. در این بازی گل نخوردن خیلی مهم است.

* بازیکنان پرسپولیس در دربی کم‌تجربه هستند

 

فارس: آقای مظلومی به نظر شما تجربه بازیکنان پرسپولیس مثل بنگر و حسینی در دربی کمتر از بازیکنان استقلال است؟

 

مظلومی: بنگر و سید جلال حسینی بازیکنان بزرگی هستند در تیم‌هایی مثل سپاهان بازی کرده‌اند اما دربی با همه بازی‌ها فرق می‌کند. به اصطلاح باید دربی‌باز و دربی‌بلد باشی. نفراتی که در پرسپولیس هستند، به خاطر تغییرات زیاد این تیم تجربه کمتری در دربی دارند. 16 بازیکن در پرسپولیس تغییر کردند. در استقلال ساموئل سه بار در دربی بازی کرده است و با جو دربی آشناست. اما پروویچ بازیکن خارجی پرسپولیس در بازی‌های گذشته خوب بازی کرده است اما مشخص نیست در دربی چگونه بازی کند یا در تقابل حقیقی و نکونام تجربه خیلی بیشتری دارد و در دربی هم حضور داشته است. دفاع چپ و راست هم در دربی نداشتند. اما در استقلال مهدی رحمتی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، حمودی تجربه دربی را دارند اما اشجاری تجربه دربی را ندارد. در خط هافبک هم جباری دربی‌های زیادی گذرانده است. خسرو حیدری هم همینطور. آرش برهانی هم دربی‌های زیادی را دیده فقط اگر حاتمی را بگذارد او اولین دربی‌اش را تجربه می‌کند. تجربه نیمکت استقلال هم بیشتر از استقلال است. البته نباید گل‌محمدی را دست کم بگیریم. او مربی‌ای است که آمده و با بازیکنان رفاقت کرده است. آن طور که نشان می‌دهد بازیکنان پرسپولیس را به هم نزدیک کرده است.

 

* مجیدی اسلحه پنهان قلعه‌نویی است

 

فارس: تصور می‌کنید مرد ویژه این دربی چه کسی باشد؟

 

مظلومی: فرهاد مجیدی را نمی‌توان دست کم گرفت. اگر از فرهاد حتی در نیمه دوم استفاده شود، تاثیرگذار است. او یک وزنه روحی برای استقلال است. فکر می‌کنم اسلحه پنهان قلعه‌نویی در دربی مجیدی است.

 

فارس: اما مجیدی در بازی با مس کرمان بازیکن آماده‌ای نشان نداد؟

 

مظلومی: مجیدی بعد از یک سال به میدان آمده است. زمانی هم در دیدار با مس بازی کرد که استقلال بیشتر دفاع می‌کرد و توپ زیادی به او نرسید. یکی دو توپ به او رسید که موقعیت هم ایجاد کرد.

 

فارس: تصور می‌کنید فرهاد مجیدی در ترکیب استقلال حضور داشته باشد؟

 

مظلومی: من فکر می‌کنم در نیمه دوم مجیدی را به میدان بیاورد.

 

*دروازه‌بان‌ها نقطه اتکا دو تیم هستند

 

فارس: چهره شاخص دو تیم کدام بازیکنان خواهند بود؟

 

مظلومی: هر دو تیم بازیکن شاخص دارند علی کریمی اگر مصدوم نباشد و بازی کند، چهره شاخص است. در استقلال هم فرهاد مجیدی، آرش برهانی می‌توانند تاثیرگذار باشند. آنها در دربی‌های قبل خوب بودند. مهدی رحمتی هم می‌تواند نقطه اتکا باشد. همانطور که نیلسون در پرسپولیس می‌تواند همین وضعیت را داشته باشد.

 

استیلی: مجیدی و کریمی در دو تیم شرایط ویژه‌ای دارند. حضور آنها باعث حمایت بیشتر هواداران می‌شود. یادم هست یک بار حسن روشن می‌گفت من مصدوم بودم و نمی‌توانستم خوب بازی کنم. در نیمه دوم به میدان آمدم ولی آنقدر هواداران از من حمایت  و تشویق کردند که خودشان توپ را وارد دروازه پرسپولیس کردند.

 

* AFC نمی‌گذاشت آن بازی برگزار شود

 

فارس: آقای مظلومی شما یک بار در دربی گلزنی کردید؟

 

مظلومی: بله. گل خاطره‌انگیزی زدم. آن بازی خاطره انگیز بود. اگر آن موقع قرار بود مسئولان AFCتعیین تکلیف کنند اجازه نمی‌دادند چنین بازی برگزار شود. تا کنار خط و روی نورافکن‌ها تماشاگران نشسته بودند. 20 دقیقه تیم را تعطیل کردند تا تماشاگران را از نورافکن پایین بیایند. حجازی، پروین برای تماشاگران صحبت کردند تا تماشاگران پایین بیایند و بازی ادامه پیدا کند. 40-50 هزار تماشاگر هم بیرون بودند. ان زمان پخش مستقیم نبود اما اعلام کردند که تلویزیون پخش مستقیم می‌کند و مردم به خانه‌هایشان بروند. از همه مهمتر اینکه آن همه تماشاگر که تا کنار خط هم بودند پرسپولیس گل خورد و خون از دماغ کسی هم نیامد. من وقتی تعویض شدم از بین تماشاگران پرسپولیس عبور کردم. تماشاگران ما چنین فرهنگی داشتند.

 

* سیاست‌بازی‌ در فوتبال مردم را دلزده کرده است

 

فارس: خب چرا اکنون که فوتبال ما پیشرفت کرده و حرفه‌ای شده است، چنین فرهنگی دیگر بین تماشاگران وجود ندارد؟

 

مظلومی: به خاطر اینکه حواشی زیادی ایجاد شده است. مردم دلزده شده‌اند. برای یک بازی معمولی استقلال و پرسپولیس 70-80 هزار تماشاگر به ورزشگاه می‌آیند. جمعیت ما هم رشد داشته است. چرا استقبال از فوتبال کم شده است؟ یادم هست که می‌گفتند اگر مجیدی بیاید ورزشگاه پر می‌شود اما دیدیم که مردم اصلا به این چیزها توجهی ندارد. مردم از فوتبال دلزده شده‌اند به خاطر مسائلی که اطراف فوتبال به وجود آمده است. مردم می‌فهمند. زد و بندها ودلال بازی‌ها زیر میزی‌ها و سیاست بازی‌ها در فوتبال نفوذ کرده و مردم آن را می‌فهمند و برای این به ورزشگاه نمی‌آیند وگرنه همان علاقمندی را به فوتبال دارند. این بهانه است که بگویند هزینه زیاد است. آنهایی که عاشق هستند هزینه‌اش را هم تقبل می‌کنند. 40 سال است که ورزشگاه آزادی را داریم و مردم با هر وسیله‌ای می‌آمدند و می‌رفتند. از رختکن که بیرون می‌آمدیم کنار اتوبان می‌دیدیم که مردم پیاده از ورزشگاه به خانه‌هایشان برمی‌گردند. باید کنکاش کنیم ببینیم این عشق وعلاقه را چگونه از مردم گرفتیم و چرا. اکنون در دربی‌ها هم بیشتر تماشاگران شهرستانی به ورزشگاه می‌آیند. 20 هزار نفر از تهران برای دربی نمی‌آیند. آنهایی که شب مقابل ورزشگاه می‌خوابند و از صبح تا بعداز ظهر انتظار دربی را می‌کشند اکثرا شهرستانی هستیم.

 

فارس: تعداد دربی‌ها اکنون زیاد شده است.

 

مظلومی: زمانی که من و استیلی بازی می‌کردیم شاید در یک سال یک دربی برگزار می‌شد اما اکنون تعداد دربی‌ها زیاد شده است. در دو سالی که من در استقلال بودم 6 دربی به من خورد. به هیچ مربی این همه دربی نمی‌رسد.

 

فارس: آقای استیلی شما چرا فکر می‌کنید تعداد تماشاگران دربی ما کم شده است؟

 

استیلی: مسائل زیادی وجود دارد. مسائل اقتصادی است که تمرکز همه را گرفته است. دیگری زمان برگزاری مسابقات است. مثلا در ماه رمضان که بعد از افطار برگزار می‌شد، تماشاگران بیشتری در ساعت 10 شب به ورزشگاه می‌آمدند تا ساعت 3 بعد از ظهر. قیمت بلیت هم در همه جای دنیا متفاوت است. قیمت بلیت بخش‌هایی از ورزشگاه ارزان‌تر است.

 

*خواب دیده‌ام پرسپولیس 4 بر یک دربی را می‌برد

 

فارس: آقای استیلی شنیده‌ایم خواب دیده‌اید که پرسپولیس دربی 76 را برده است، درست است؟

 

استیلی: من خیلی کم خواب می‌بینم اما خواب دیدم که 4 بر یک پرسپولیس استقلال را شکست داده است. در نیمه اول هم استقلال از حریف پیش بود اما در نیمه دوم پرسپولیس 4 گل زد که دو گل آن را غلامرضا رضایی زد و دو گلش را حسین بادامکی زد که الان دیگر در پرسپولیس نیست.

 

مظلومی:‌اگر نتیجه واقعا 4 بر یک شود همه از استیلی استقبال می‌کنند و دور و برش می‌آیند.

 

استیلی: البته پرویز خان دو گلش را کسی زد که اصلا در پرسپولیس نیست.

 

فارس: چقدر فکر می‌کنید خوابتان تعبیر شود؟

 

استیلی: خواب‌هایی که من می‌بینم اکثرا تعبیر می‌شود. البته شاید نتیجه کمی فرق کند ولی شاید خوابم تعبیر و پرسپولیس برنده شود. خودم زمانی که مربی پرسپولیس بودم می‌گفتم خدا کند خواب ببینم که پیروز می‌شویم این خواب تعبیر می‌شود اما خوابی ندیدم.

 

 

 

* مادرم هم خواب دید آمریکا را می‌بریم

 

فارس: در بازی ایران و آمریکا در جام جهانی که دو بر یک آمریکا را بردید، گفته بودید مادرم خواب دیده بود که ایران پیروز می‌شود؟

 

استیلی: مادرم یک روز قبل از بازی به من تلفن کرد و گفت خیالت راحت باشد دو بر یک پیروز می‌شوید و دایی و مهدوی‌کیا گلزنی می‌کنند نگفت من گلزنی می‌کنم. ولی واقعا آن بازی 2-1 شد.

 

مظلومی: خب خواب مادران چیز دیگری است.

 

فارس: اعلام شد که علی کریمی دربی را از دست داده است.

 

استیلی: ‌کریمی مهره تاثیرگذاری است و می‌خواهد هر طور که شده به تیم کمک کند حتی اگر 10 درصد هم بازی کند می‌تواند از نظر روحی و روانی به پرسپولیس و هواداران کمک کند. می‌دانم کریمی چقدر پرسپولیس را دوست دارد. چند وقت پیش هم که به آسایشگاه ثارالله رفتیم به من گفت به بازی داماش نمی‌رسم اما مقابل استقلال بازی می‌کنم. روزی سه جلسه هم فیزیوتراپی برود خودش را می‌رساند. حضور او می‌تواند به بازیکنان و هواداران کمک کند.

 

فارس: آقای مظلومی شما نتیجه را چه طور پیش بینی می‌کنید؟ کارشناسی نه احساسی بگویید بازی چند چند می‌شود؟

 

مظلومی: روی کاغذ استقلال شرایط خوبی دارد. صدرنشین است. در دور رفت هم همین پیش بینی را می‌کردند و بازی مساوی شد. اگر پرسپولیس با ژوزه می‌خواست بازی کند و آن تیم نیم فصل اول بود قطعا مقابل استقلال شکست می‌خورد اما یحیی شرایط دیگری در پرسپولیس ایجاد کرده است. بازی قابل پیش بینی نیست. استقلال بازیکنان توانمندتری دارد و منطق می‌گوید استقلال برنده می‌شود. اما بازی در دربی فرق می‌کند. مثلا در آن دربی که مجیدی گل زد بازی پایاپای بود اما مجیدی در دقیقه 93 گل زد. ولی اگر بخواهم دلی بگویم 2- 1 استقلال پیروز می‌شود.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: