شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 25
کد خبر: ۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۲
چاپ اول کتاب «لذت و شادکامی از دیدگاه اسلام» در آمدی بر لذت از دیدگاه اسلام با رویکرد روان شناسی مثبت گرا از سوی انتشارات دارالحدیث منتشر شد.

 به گزارش یاران، این کتاب حاصل پژوهش گروه روان شناسی اسلامی پژوهشکده اخلاق و علوم رفتاری دارالحدیث است.
در مقدمه کتاب آمده است: متون دینی(قرآن و حدیث) که از منبع وحی سرچشمه می گیرند، بر پایه یک انسان‌شناسی دقیق و مطابق واقع، قرار دارند، این حقیقت، قابلیت بسیار بالایی به متون دینی برای تولید علم و نظریه پردازی می دهد.
پژوهش‌های روانشناختی در متون دینی اگر به صورت روشمندانه و عالمانه صورت پذیرند و از التقاط و اهمال کاری به دور باشند، می توانند به شکل گیری دانش روان شناسی اسلامی کمک کنند، آنچه مهم است این که باید این حقیقت را باور داشت و بر اساس آن عمل کرد.
امروزه با رویکرد مجدد روانشناسان به دین و با ظهور روانشناسان مثبت گرا، این امر بر بسیاری از دیرباوران نیز روشن شده است.
گروه روان شناسی اسلامی دارالحدیث با اعتقاد به ظرفیت بالای متون دینی در حوزه روان شناسی، رسالت خود را بر شناسایی، تبیین و عرضه آموزه های روان شناختی اسلام قرار داده است.
مسأله لذت یکی از ابعاد موضوع پردامنه شادکامی است که در این نوشتار، پژوهش شد تا جایگاه لذت از دیدگاه اسلام و نقش آن در شادکامی مشخص شود، با این پژوهش، تا حدودی تفاوت میان دیدگاه اسلام با روانشناسی مثبت گرا نیز مشخص می شود.
این کتاب حاوی پنج فصل، فصل اول، ماهیت لذت؛ فصل دوم، جایگاه لذت جویی در حیات انسان؛ فصل سوم، جایگاه لذت‌ها در سعادت انسان؛ فصل چهارم، ارزش یابی لذت جویی؛ فصل پنجم، لذت‌رانی، پیامدها و ملاک ها است.
چاپ اول کتاب «لذت و شادکامی از دیدگاه اسلام» نوشته مهدی عباسی، 184 صفحه وجلد نرم با بهای 4000 تومان، زمستان 1391 از سوی انتشارات دارالحدیث، منتشر شده است.

برچسب ها: لذت ، شادکامی ، اسلام ، کتاب
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: