جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 19
کد خبر: ۵۹۹۱
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۶
به گزارش یاران به نقل از  جامعةالمصطفی، حجت الاسلام ناصر رفیعی با اشاره به تاکیدات مکرر و چندین ساله  رهبر معظم انقلاب درباره لزوم اهتمام به شاخصه های سبک زندگی اسلامی و ترویج آن در سطح جامعه اظهار داشت: طبیعتاً کسی می تواند سبک زندگی دینی را در زندگی اش پیاده کند که بدون گرایش و اعمال سلیقه از متن قرآن و روایات، شاخصه های زندگی دینی را استخراج کرده و در مرتبه بعد، به آن ها عمل کند.
 
وی همچنین با بیان این که ما در حال حاضر در ارتباط با سبک زندگی خانوادگی با سه مشکل اساسی و جدی روبرو هستیم، افزود: اولی ناظر به مشکلات قبل از تشکیل خانواده است؛ دومی مربوط به تحکیم نهاد خانواده می شود و سومی هم بحث کثرت نسل و زاد و ولد و فرزند آوری را شامل می گردد.
 
این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: در بحث تشکیل خانواده، بسیاری از جوان ها می گویند که مشکلات اقتصادی اجازه نمی دهد، ازدواج کرده و سر و سامان پیدا کنند. در این وضعیت ما باید به سراغ متن دین برویم و ببینیم که آموزه های دینی چه راهی را به ما نشان می دهد؛ دین اولین جوابی که می دهد این است:‌ «اِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغنِهِمُ اللهُ مِنْ فَضْلِهِ» ما باید باور کنیم که روزی دهنده اصلی، خدایی است که فضل و کرمش بی نهایت است.
 
وی ادامه داد: از سوی دیگر دین به ما توصیه می کند به خوب بودن در رابطه با همسر یا در بحث تحکیم خانواده، ما وقتی مجموع آیات قرآنی و روایات صادره از ناحیه معصومین(ع) را بررسی می کنیم می بینیم در تحکیم خانواده قران کریم به این نکته کلیدی اشاره می کند‌«و عاشروهن بالمعروف» یعنی با همسرانتان با مهربانی و خوبی رفتار کنید و در واقع این آیه، آرامش، تسکین، ابراز دوستی به همدیگر و همکاری با هم را توصیه کرده است؛ اینها وقتی پیاده شد خانواده می شود خانواده مورد نظر در سبک زندگی اسلامی.
 
حجت الاسلام و المسلمین رفیعی همچنین بیان داشت: در بحث فرزند آوری نیز همین طور؛ بحث کاهش جمعیت حرف غلطی بود که بعد از سال70 به بعد دنبال می شد و مقام معظم رهبری نیز هم آن زمان و هم امروز با این حرف مخالف بودند، چرا که این ایده خلاف آیات و روایات ماست.
 
وی خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) در همین باره می فرماید «تَنَاکَحُوا تَنَاسَلُوا تَکْثُرُوا فَإِنِّی أُبَاهِی بِکُمُ الْأُمَمَ» یعنی ازدواج کنید و نسل را زیاد کنید که من به شما در برابر امت های دیگر مباهات میکنم و یا این که حضرت در صدر اسلام که سنت های نادرستی رواج داشت، فرمود: «وَلَا تَقْتُلُوا أَوْلَادَکُمْ مِنْ إِمْلَاقٍ» فرزندانتان را به خاطر فقر نکشید، ما شما و آن‌ها را روزی می‌دهیم.
 
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال که «چرا برخی از افراد با وجود آن که اطلاعات دینی خوبی هم دارند اما اعمال و رفتارشان متناسب با سبک زندگی دینی نیست» تصریح کرد: ایراد کار وجود نگاه فصلی به دین است به این معنی که متاسفانه بعضی دینداری شان فصلی است مثل بخاری که در فصل زمستان کاربرد دارد. برخی فکر می کنند که دین مثلاً برای حرم امام رضا(ع) است و لذا وقتی فلان خانم از حرم بیرون می آید می بینیم که چادر را از سر برمی دارد.
 
وی همچنین افزود: ما دو نوع ایمان داریم؛ ایمان ثابت و ایمان عاریه ای، یک وقت است که انسان یک ماشین برای خودش دارد و همه وقت از آن استفاده می کند، اما یک وقتی هم مثلاً برای شب عروسی، ماشینی را از دوست و آشنا به امانت می گیرد و می خواهد صرفاً همان شب از آن استفاده کند و به همین خاطر خیلی هم مواظب است که اتفاقی برایش نیفتد.
 
حجت  رفیعی خاطرنشان کرد: دین و آموزه های دینی نباید برای ما حکم آن ماشین و وسیله عاریه ای را داشته باشد، بلکه مصرف دینداری می بایست در همه ابعاد و شئون زندگی آدم جریان داشته باشد و باید این تذکر را بدهیم که دینداری فصلی نیست و لب دریا و حرم امام رضا(ع) ندارد؛ اگر حجاب خوب است همه جا خوب است، اگر قناعت خوب است همه جا خوب است و اگر اشکالهایی در سبک زندگی ما وجود دارد به خاطر بی توجهی به همین نکات ریز اما کلیدی و راهگشاست.
 
وی با اشاره به نقش حاکمیت در فراهم کردن اسباب و لوازم زندگی دینی گفت: بی شک حاکمیت نقش کلیدی در ایجاد زندگی دینی دارد، چه آن که حاکم و دولتمرد اسلامی قدرت و ابزار لازم را در دست دارد و باید بتواند نهایت استفاده را از امکانات و قدرتی که دارد بکار ببرد تا هر چه بیشتر و بهتر، شاهد ترویج سبک زندگی دینی در جامعه باشیم.
 
عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی در خاتمه سخنان خود بیان داشت: هم مردم و هم مسؤولان در شکل گیری سبک زندگی دینی جامعه نقش مهمی بر عهده دارند به ویژه مسئولان که در جایگاه سیاستگذاری و تصمیم گیری هستند و می بایست نقشه راه را آماده و آن را به کمک مردم و نخبگان اجرایی کنند.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: