يکشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 26
کد خبر: ۵۹۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۰
رویکرد معرفتی سیما در دهه کرامت؛
به گزارش یاران، حسن گروسی مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در تشریح ویژه برنامه های دهه کرامت در شبکه های تلویزیون پخش همزمان صلوات خاصه امام رضا (ع) هر روز ساعت 8 صبح را از ابتکارات این دهه دانست و اضافه کرد از دیگر نوآوری های شبکه های سیما پخش مراسم نقاره خانه حرم مطهر رضوی در هر طلوع و غروب دهه کرامت است. همچنین به منظور ترویج امر مقدس ازدواج و انعکاس پیوندهای میان جوانان در حرم امام هشتم خطبه خوانی عقد در رواق دارالاجابه پخش خواهد شد.
 
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما پخش زنده مراسم خطبه خوانی و جاروکشی خدام در حرم رضوی را از دیگر برنامه هایی دانست که شبکه قرآن و معارف با هدف انعکاس حال و هوای معنوی حرم مطهر امام رضا(ع) روی آنتن می برد.
 
از پخش زنده گلباران حرم رضوی تا انکاس هنرمندانه احادیث حضرت
 
وی اضافه کرد: پخش زنده مراسم گلباران حرم مطهر رضوی از شبکه قرآن و معارف سیما و زیارت حضرت امام رضا (ع)  از شبکه های مختلف سیما از دیگر برنامه هایی است که عاشقان اهل بیت شاهد آن خواهند بود.
 
حسن گروسی تولید و پخش احادیث رضوی با عنوان "کرامت" را از دیگر ابتکارات سیما در دهه کرامت امسال خواند و اضافه کرد: این احادیث در قالب موشن گرافیک و در بسته های کوتاه یک دقیقه ای تولید شده و پیش از تمامی بخش های خبری در طول این دهه روی انتن می رود.
 
"ارمغان" برنامه دیگری بود که دبیر شورای معارف سیما از تولید و پخش آن با موضوع سیره رضوی و حضرت معصومه(س) یاد کرد و افزود: پیش از قرائت قرآن اذان گاهی در نظر داریم تا گزیده هایی از سخنان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در مورد امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) را پخش کنیم.
 
پخش زیرنویس احادیث رضوی در تمامی ساعات شبانه روز از دیگر موضوعاتی بود که گروسی به آن اشاره کرد و افزود: در طول این دهه شبکه چهار سیما به معرفی کتب مربوط به امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س)، امامزاده صالح و احمد بن موسی می پردازد.
 
وی دعوت از خالقان آثار رضوی را از دیگر برنامه هایی دانست که در دستور کار شبکه های سیما قرار گرفته است و اضافه کرد: در برنامه های زنده تلویزیونی در طول این دهه شاهد حضور نویسندگان، کارگردان ها، تهیه کننده ها، بازیگران، شاعران، خوانندگان و به طور کلی خالقان آثار رضوی خواهیم بود.
 
شعر خوانی با موضوع امام رضا (ع)
 
دبیر شورای معارف سیما افزود: پخش قطعات کوتاه شعر خوانی با موضوع امام رضا (ع) که در طول سال های گذشته در جشنواره رضوی کرمان تولید شده، تولید و پخش مشاعره رضوی در شبکه آموزش و پخش مستند "ایران قسمت مشهد"، "خراسان سرزمین آفتاب" و "رضای رضا" از شبکه یک سیما از دیگر برنامه های این دهه خواهد بود.
 
برگزاری مسابقه عکس با موضوع نماز و زیارت از دیگر عناوینی بود که مدیر شبکه قران و معارف وسیما به آن اشاره کرد و افزود: با توجه به تقارن دهه کرامت با ایام هفته حج برنامه های مستند، نما هنگ و ... از سوی واحد تولید حج و زیارت در اختیار تمامی شبکه های قرار داده شده و مسئولان حج نیز در برنامه "روضه رضوان"(شبکه دو) و "روشنا" (شبکه جام جم) شرکت کرده و از خاطرات و مشاهدات خود سخن می گویند.
 
همچنین در این طول این دهه دعاهای کمیل، ندبه و توسل از حرم حضرت معصومه (س)، امام رضا (ع) و احمد بن موسی (ع) پخش خواهد شد.
گروسی تاکید کرد: برنامه های هر شبکه بنا بر ماموریتش موضوعی خاص را دنبال خواهد کرد. به عنوان مثال برنامه های "آفتاب شرقی"، "بهشت همین حوالی است"، "صبح به خیر ایران"، " این شب ها" ، مسابقه تلفنی "دستان بهشت" همگی با موضوع برکات وجود امام رضا (ع) در ایران روی آنتن شبکه یک سیما می رود.
 
سبک زندگی در پرتو فرهنگ رضوی
 
در این برنامه ها تلاش می شود سه موضوع تاثیر حضور امام رضا (ع) در گسترش تشیع در ایران، تاثیرات سیاسی ، اعتقادی، علمی و فرهنگی و سبک زندگی در پرتو فرهنگ رضوی بررسی شود.
 
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما تولید برنامه هایی با موضوع سبک زندگی رضوی را ماموریت شبکه دو خواند و اضافه کرد: برنامه های "آیینه خانه"، "پابوس"، " کوی محبت" و "بچه های مسجد" در طول این دهه ماموریت دارند تا به بررسی نحوه برخورد امام رضا(ع) با گروه های مختلف اجتماعی (کودکان و سالمندان؛ دانشمندان؛ خانواده و...) و سیره عملی امام هشتم بپردازند. همچنین دیدگاه امام رضا (ع) در زمینه کار و تلاش، بررسی نقش خانواده و اجتماع در سیره رضوی از دیگر ماموریت های این برنامه ها خواهد بود.
 
دبیر شورای معارف سیما همچنین توجه به سیره سیاسی امام رضا (ع) را از اصلی ترین اهداف برنامه های "قطعه ای از بهشت" و "سمت خدا" تولید شبکه سه سیما دانست و گفت: در این برنامه ها مراحل زندگی امام هشتم، اوضاع سیاسی زمان امام رضا (ع)، عکس العمل امام در قبال پذیرش خلافت و ولایتعهدی و ثمرات این پذیرش بررسی شده و از روش برخورد امام با دیگر ادیان و با منحرفین سخن گفته می شود.
 
دو برنامه "معرفت" و "کارنامه" برنامه های شبکه چهار بود که گروسی به ان اشاره کرد و در تشریح ماموریت این برنامه ها گفت: نقش امام رضا (ع) در نهضت تولید علم، بررسی میزان تاثیر پذیری یاران و شاگردان امام از منش و دانش ایشان و تاثیر مناظرات ایشان در گسترش اسلام از مهمترین اهداف تولید برنامه های "معرفت" و "کارنامه"است.
 
طبقه بندی موضوعی احادیث و علوم رضوی
 
وی اضافه کرد: طبقه بندی موضوعی احادیث و علوم رضوی و اهمیت علم در سیره و سخنان امام رضا(ع) از موضوعات دیگری است که در برنامه های دهه کرامت شبکه چهار گنجانده شده است.
 
گروسی در ادامه و در تشریح ماموریت برنامه های شبکه تهران گفت: شادی و نشاط، روابط خانوادگی، اقتصاد خانواده، معاشرت و ارتباط با دیگران، روابط محرم و نامحرم و کسب و کار در سیره و معارف امام رضا(ع) مهمترین عناوینی است که در برنامه های "تا نیایش"، "عطر عاشقی"، "شاحه طوبی"، "سلام تهران"، "سلاله های نور" و "خورشید طوس" دنبال می شود.
 
وی در تشریح برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما نیز گفت: سیره تربیتی و اخلاقی امام رضا (ع) موضوعی است که در برنامه های این شبکه دنبال می شود و از آنجا که در تعریف ماموریت شبکه ها، شبکه قرآن متولی اصلی برنامه های مذهبی و دینی است برای این دهه برنامه های "باران"(از مشهد و قم)، "صبح و امید"، "عطر انتظار"، "یاد خدا" و مسابقه"فردوس" در نظر گرفته شده است.
 
"روشنا" در شبکه جام جم با موضوع سیره سیاسی و اجتماعی امام رضا(ع)
 
مدیر شبکه قران و معارف سیما اضافه کرد: در این برنامه ها شیوه های تربیتی امام رضا (ع)،  اخلاق فردی و اجتماعی، تاثیر فرهنگ رضوی بر تقویت باورهای دینی و تاثیر قرآن در بینش امام رضا (ع) مورد تحلیل قرار می گیرد. همچنین به سیره عبادی حضرت معصومه (س) و فلسفه هجرت ایشان در خلال برنامه توجه شده و فلسفه فضیلت ، اداب زیارت و روش ها و سیره بزرگان در برنامه های این شبکه بررسی می شود.
 
دبیر شواری معارف سیما در خاتمه از پخش برنامه "روشنا" در شبکه جام جم با موضوع سیره سیاسی و اجتماعی امام رضا (ع) خبر داد و گفت: در این برنامه طب الرضا، امام رضا(ع) و دفاع عقلانی از دین، مناظرات علمی آن امام بزرگوار و نقش ایشان در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی مورد توجه قرار می گیرد.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: