يکشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 26
کد خبر: ۷۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱
به گزارش یاران، محسن حسینی نهوجی در یادداشت پیش رو که آن را «جنگ و  جهاد در قرآن» نام نهاده، آورده است:
جنگ و جهاد در قرآن
قرآن کریم، بر اساس اطاعت یا سر پیچی از هدایت انبیاء، جامعه را به دو قطب جبهة حق؛ مؤمنان پیرو خدا، و جبهة باطل؛ کافران پیرو طاغوت، تقسیم کرده است.
 
در تنازع حق و باطل، خدا پیامبر و مؤمنانی را که برای خدا جهادکنند یاری خواهد فرمود : « اِنّالَنَنصُرُرُسُلنا وَالّذین آمنوا»(13) « و کان حقّاً علینا نصر المؤمنین» (14)  نتیجه نبرد هرچه باشد؛ پیروزی، یاکشته شدن (شکست ظاهری)، در  منطق قرآن یکی از دو  حالت نیک  اِِحْدَی الْحُسْنَیَیْن (15)  محسوب می گردد.
 
قرآن کریم بر نقش تعیین کنندة اسباب، توان، موازنه قدرت، کاربرد اصول و  تاکتیک های رزم، شرایط  و  مقتضیات، ایمان و  خلوص، انگیزه الهی  یا منویات شیطانی، سنّت لایتغیّر و  مشیّت ذات اقدس الهی در نیجة نبرد  تأکید می فرماید:  اِنْ  یَمْسَسْکٌم قرْحْ فقد مَسَّ القَوم قرحٌ مِثله وَ تِلکَی الایّام نُداولُها بَینَ الناّس (16) : اگر به شما آسیبی رسید، [می بینیدکه] به دشمن نیز آسیبی همانندآن رسیده است و این روزگار دوگونه را بین مردم می چرخانیم.
 
 در منطق قرآن قیام برای خدا شایستة پیروزی است : قُلْ  انّما اَعِظُکُمْ  بواحِدَه  اَنْ  تَقُومُوا  لِللّه  (17)   با این حال با تأکید بر نقش اسباب و  امر به افزایش اقتدار   «واعدّوا لهم مااستطعتم من قوّه و ...» ( 18) عدم اطاعت از فرمانده و  ترک موضع در جنگ احد را دلیل شکست بر می شمرد. در شرایطی پیروزی را به برتری موازنة قوا منحصر ندانسته، علیرغم شرایط نابرابر، پیروزی برای گروه قلیل را میسّر ساخته است.
 
« و کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره» (19) و علیرغم ضعف مؤمنان در جنگ بدر، بر پیروزی آنان با یاری خدا تأکید می فرماید: « لَقَدْ نَصَرَکُمُ الله بِبَدر وَ  اَنتُم اَذِالْه » (20)   و  با اشاره به جنگ حنین و  شکست سپاه اسلام علیرغم برتری، با تأکید بر نصرت خدا پس از انهزام قوا، می فرماید به ارادة خداوند شرایط دگرگون و منجر به پیروزی سپاه اسلام شد : « لقد نصرکم الله فی مواطن کثیره و  یوم حنین اذ اعجبتکم کثرتکم فلم تغن عنکم شیئاً»(21)
 
مکتب دفاعی انقلاب  اسلامی
 
علاوه بر حمیّت و سلحشوری و دانش نظامی، در مکتب سیاسی و سیرة عملی امام خمینی، نگرش قرآنی؛« احدی الحسنیین» و عمل به « تکلیف الهی» به عنوان اصل ثابت جنگ دفاعی، به کارزار خاصّی محدود نمی شود و سراسرکرة زمین؛ معرکة نبرد رسیدن به آن است.
 
چنانکه فرموده اند : «... پیروزی نهائی وقتی است که اسلام با همه ابعاد و با همه احکامش در ایران پیاده شود و پیروزی بالاترآنکه درهمه اقطار عالم، اسلام حکومت کند.»( 22)،
 
«... پیروزی این نیست که ما فقط طاغوت را از  بین ببریم. پیروزی اصل آنست که ما بتوانیم متبدّل بشویم به یک موجود انسانی، الهی،که همه کارهایمان، همه عقایدمان، همه اخلاقمان، همه اسلامی باشد.»( 23)،
 
« .. ما نیاز داریم به تکلیف عمل کنیم. ما مکلّفیم که با ظلم مقابله کنیم.. ما مکلّفیم از طرف خدای تبارک و تعالی که با ظلم مقابله کنیم...»(24)
 
«...نباید نگران باشیم که مبادا شکست بخوریم، باید نگران باشیم که مبادا به تکلیف عمل نکنیم. نگرانی ما از خود ماست. اگرما به تکالیفی که خدای تبارک و تعالی برای ما تعیین کرده است عمل بکنیم، باکی از این نداریم که شکست بخوریم. چه از شرق و چه از غرب. چه داخلی، چه خارجی. اگر به تکلیف خود عمل نکنیم شکست خورده هستیم. خودمان را شکست داده ایم.»(25)
 
« اوضاع به نظراینجانب مهم نیست و خداوند رب البیت است. ما باید به تکلیف خود عمل کنیم، نتیجه حاصل شود یا نشود به ما مربوط نیست، با خود اوست...»(26)،
 
«...ما از اینکه یک عدّه ای از ما کشته شوند و یک عدّه ای از آن ها را بکشیم، باکی نداریم. برای اینکه ما روی تکلیف داریم عمل می کنیم.»(27)  
 
«شکست ظاهری مهم نیست...این عالم شکست ندارد...کسیکه رابطه با خدا دارد، شکست ندارد..»(28)
 
منبع: کانال تلگرام محسن حسینی نهوجی
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: