يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 June 16
کد خبر: ۷۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۶
مدتیست که گروه‌های مقاومت با توسل به بسیج مردمی و با تکیه بر اعتقادات اسلام ناب محمدی، برای از بین بردن عقاید جعلی و کمک به مردم مظلوم سوریه و عراق، در صحنه جنگ سوریه و عراق حاضر شده و با گروه‌های تکفیری وارد نبرد می‌شوند.
 پنج سال است که سوریه درگیر یک جنگ نیابتی شده است. به غیر از ارتش سوریه، گروه‌های مقاومت از سایر کشورها برای مقابله با گروهک‌های تروریستی تکفیری راهی سوریه و عراق می‌شوند. هدف آن‌ها نابود کردن تروریست‌هایی‌است که با حمایت قدرت‌های بزرگی همچون آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی در سوریه و عراق به جنایات بیشماری دست می‌زنند، از جانب همین قدرت‌ها تجهیز می‌شوند و با هدف آنان در در این کشورها دست به تعدی و تجاوز می‌زنند، تا به این وسیله طرح تفرقه میان مسلمانان و جنگ قومیتی را پررنگ جلوه دهند و از این آب گل‌الود برای خود ماهی بگیرند.
 
تشکیل گروه‌های مقاومت از رزمندگان کشورهای مختلف
 
گروه‌های مقاومت در این میان با توسل به بسیج مردمی و با تکیه بر اعتقادات اسلام ناب محمدی، برای از بین بردن عقاید جعلی به نام اسلام و در واقع خلاف اسلام، ایجاد امنیت در کشورهای اسلامی منطقه و کمک به مردم مظلوم سوریه و عراق، در این صحنه جنگ حاضر شده و با داعش و گروه‌های تکفیری وارد نبرد می‌شوند. رزمندگان مقاومت از کشورهایی مثل افغانستان، پاکستان، لبنان، عراق و ایران در این صحنه حماسه و پایداری به خوبی درخشیده‌اند.
 
رزمندگانی که نام با مسمای مدافعان حرم را برگزیدند و در قدم اول برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) در سوریه که مورد تعرض تکفیری‌ها بود، قدم در این مسیر گذاشتند و سپس با بهره گیری از اثرگذاری جریان مقاومت، حماسه‌های بسیاری را در دفاع از ارزش‌های ناب اسلامی در جغرافیایی که مرزی برای آن تعریف نمی‌شود، آفریدند. رزمندگانی در قالب تیپ‌های فاطمیون(رزمندگان افغانستانی)، زینبیون(رزمندگان پاکستانی)، نبویون(رزمندگان اهل سنت) و...  به خط مقاومت پیوستند و این جبهه گسترده‌تر از قبل به ایستادگی مقابل جریان‌های آمریکایی و صهیونیستی داعش پرداخت. در این مسیر، شهدا و جانبازان بسیاری تقدیم خط مقاومت شد.
 
سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال گذشته در تشریح این جنگ نیابتی و حضور مستشاری ایران در این نبرد سوریه به نکات قابل توجهی اشاره کرد. او گفت: چند سال است که سوریه در نقطه تمرکز تلاش استراتژیک یک ائتلاف جهانی قرار دارد که این ائتلاف شامل آمریکا، بخشی از کشورهای اروپایی، تعدادی از کشورهای متحد منطقه‌ای آمریکا، مشخصاً عربستان‌سعودی و برخی دیگر از کشورهای دیگر است.
 
این ائتلاف کاملاً فشرده جنبه سیاسی، اقتصادی، تسلیحاتی، اعتقادی، مالی و نیروی انسانی دارد. راهبرد آمریکا در سوریه پاتکی به انقلاب‌های ناشی از بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان بود. زمانی که آمریکایی‌ها احساس کردند که در تونس، مصر، یمن، لیبی، بحرین و احتمالاً در کشورهای دیگری که به‌تدریج فضای تنفس سیاسی آنها تنگ می‌شود و کم‌کم موقعیت سوق‌الجیشی و ژئوپولیتیک خود را از دست می‌دهند و موازنه قدرت به‌نفع مسلمانان می‌شود و باعث عقب‌نشینی آمریکایی‌ها از استراتژیک‌ترین نقطه جهان می‌شود، در قلب تحولات جهان اسلام یعنی در قلب مقاومت اسلامی که قلب تحولات بعدی تلقی می‌شد یک نقشه جامع سیاسی را کلید زدند. سوریه به‌عنوان منطقه تقابل نظام سلطه با انقلاب اسلامی قلمداد شد و یک جبهه عملیاتی شکل گرفت که بازتاب‌دهنده و پژواک‌دهنده تلاقی و برخورد راهبردهای نظام سلطه و متحدان آنها از یک‌سو و جبهه انقلاب اسلامی و مقاومت از سوی دیگر بود و آنچه در سوریه دیده می‌شود درگیری قدرت‌های بزرگ با نظام سوریه نیست، بلکه یک درگیری بین دو جبهه است و تنها صحنه جغرافیای درگیری سوریه است.
 
وظایف مدافعان حرم و مستشاران ایرانی در سوریه
 
او نقش نیروهای مستشاری ایرانی در سوریه  را به 4 سطح تقسیم کرد و گفت: کاری که ما در سوریه انجام می‌دهیم این است که استحکام سیاسی، روانی، اقتصادی و نظامی سوریه را که امروز خط مقدم مبارزه با استراتژی آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدان آنهاست تضمین کنیم. از ابتدای تحولات در سوریه ما حمایت‌های سیاسی نیرومندی را از نظام سوریه به عمل آورده‌ایم. سطح اول راهبردی است که ما حمایت سیاسی و معنوی را از ملت، دولت و ارتش سوریه به عمل می‌آوریم و به‌عنوان مستشار تجربیات جنگی خود را به فرماندهان سطوح عالی‌رتبه ارتش سوریه منتقل و امکانی را فراهم می‌کنیم. ما به‌دلیل تجربیات بسیار ارزشمندی که در توسعه بسیج مردمی برای دفاع از ارزش‌های خود داشتیم، این مفهوم را به‌شکل ساختاری، سازمانی و عملیاتی در سیستم دفاعی سوریه وارد کردیم و در حال حاضر نظام سوریه کنار ارتش قدرتمندی که دارد، یک نیروی مردمی پابه‌کاری را نیز دارد که اینها دو مکمل دفاعی یکدیگر محسوب می‌شوند که براساس مشاوره راهبردی و مستشاری ایران بوده است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران سطح بعدی را عملیاتی عنوان کرد و گفت: در این سطح به فرماندهان سطوح عملیاتی سوریه کمک می‌شود، زیرا زمانی که سطح مشاوره به سطوح عملیاتی جنگ منتقل می‌شود به‌لحاظ تدبیر سطوح میانی جنگ را مدیریت می‌کنیم که این سطح هم در توضیح آمادها، یافتن طرح‌های لجستیکی برای پشتیبانی درست از یگان‌هایی که عمل می‌کنند، آموزش فرماندهان سطوح میانی که کار بسیار مؤثری محسوب می‌شود که این نیز مستشاری سطح عملیاتی محسوب می‌شود و فرماندهان ما در طراحی‌ راهبردهای عملیاتی برای غلبه بر دشمنان کمک می‌کنند. سطح سوم یک سطح تاکتیکی است. این سطح به فیزیک مستقیم رزم مربوط می‌شود که فرماندهان گردان‌های ارتش سوریه نیز از خدمات مستشاری فرماندهان ما مستثنی نیستند.سطح چهارم به آماده‌سازی، تعمیر تجهیزات، آموزش برای نگهداری و تعمیرات، امداد و نجات و این چنین موضوعات منتهی می‌شود که این سطوح براساس درخواست‌ها و تعاملاتی که به‌شکل رسمی با دولت سوریه داریم، انجام می‌شود.
 
سردار سلامی ادامه داد: برای اینکه مستشاران ما بتوانند به‌درستی آموزش‌ها را به این نیروها ارائه دهند نیاز به شناخت درست از منطقه داشتند و فرهنگ ما نیز این است که تا همیشه میدان را از نزدیک مشاهده نکنیم قضاوت‌های ما پیرامون آن موضوع واقعی نخواهد بود و این تجربیاتی است که ما از دفاع مقدس کسب کرده‌ایم. مستشاران ایرانی حاضر در سوریه افراد صاحب نبوغی هستند که نکته مهم آنها نفوذ و تسخیر قلب‌هاست.
 
روایت حماسه‌های مدافعین حرم به سبک جانبازان مقاومت
 
این جنگ در جغرافیای اسلام، کنجکاوی مردمی که اخبار مختلف آن را رصد می‌کنند درباره شناخت روحیه رزمندگانی که داوطلبانه راهی جبهه سوریه می‌شوند و یا با حضور مستشاری خود نقش تاثیرگذاری را در این جبهه می‌گذارند برمی‌انگیزد. همچنین سوالات فراوانی را درباره وجوه مختلف این نبرد، اهداف حضور مدافعان حرم در خط مقاومت، مشارکت آنان با رزمندگان سایر کشورها، تفاوت این دفاع با دفاع هشت ساله ایران ایجاد کرده است. سوالات و کنجکاوی‌هایی که شاید امروزه در قامت شخصیت جانبازان سرافراز مدافع حرم به خوبی پاسخ داده شود. کسانی که در این جبهه حضور فعال داشتند، چند صباحی را با شهدای مدافع حرم زندگی کردند، در صحنه جهاد شاهد حماسه‌های بی‌شماری بودند و در این راه مجروح شدند و حالا با روایت آن حماسه‌ها و تحمل دردهای ناشی از زخم جانبازی، همچنان این مسیر مقاومت را ادامه می‌دهند.
 
پرونده ویژه تسنیم با عنوان «علمداران مقاومت، راویان حماسه»، در نظر دارد با معرفی جانبازان مدافع حرم، اهداف و نگاه ویژه آنان را درباره حضور در سوریه و خط مقاومت انعکاس دهد. این پرونده از فردا آغاز خواهد شد و تلاش دارد تا روشنگری بیشتری در مسیر مقاومت منطقه و علمداران آن داشته باشد.
منبع: تسنیم
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: