يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 June 16
کد خبر: ۷۶۱۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷
یاران نیوز: مدت هاست که بازنشستگی معلم‌ها به تاخیر می افتد و این موضوع هم برای آموزش و پرورش و هم برای معلم‌ها یک چالش است.
به گزارش یاران نیوز، کمبود نیروی معلم این روزها به حدی دردسر ساز شده که آموزش و پرورش نیز ناگزیر از به کارگیری معلمانی است که باید بازنشسته می شدند! مدت هاست که بازنشستگی معلم‌ها به تاخیر می افتد و این موضوع هم برای آموزش و پرورش و هم برای معلم‌ها یک چالش است. این درحالی است که میزان بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در به ۵۰ درصد هم می رسد و از مقطع کارشناسی گرفته تا حتی دکتری این دغدغه همراه دانش آموختگان است.   
 
ناتوانی دانشگاه فرهنگیان در ایجاد فضای نخبگی برای دانشجویان   
 
 با این شرایط به گفته برخی از کارشناسان به نظر می رسد دانشگاه فرهنگیان در تامین نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش موفق عمل نکرده است. این نهاد که رسالت جذب نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش را بر عهده دارد موظف است که همه ساله دانشجویان را از صافی مورد نظر خود گذرانده و به اهداف اساسی خود در تربیت نیروی ماهر، متعهد و مسئولیت پذیر برساند. اما با توجه به شرایط و وضعیت موجود نظام آموزشی به نظر نمی رسد این اهداف محقق شده باشد.
 
 بسیاری از کارشناسان معتقدند که  بهره وری معلم‌ها پایین بوده و کماکان کمبود نیروی انسانی در این بخش احساس می شود. به گفته برخی از دانشجویان و حتی مسئولان دانشگاه فرهنگیان این دانشگاه فاقد فضای مشارکتی و نخبگی است؛ از یک سو دانشجویان با اطمینان از اینکه جذب بازار کار می شوند در فراگیری و ارتقای سطح مهارت‌های خود کوتاهی می کنند و از سوی دیگر فضای حاکم بر دانشگاه و مسئولان دانشگاه نیز توجهی به تربیت نیروی ماهر و توانمند نمی کنند.   
 
چند سوال اساسی از مسئولان آموزش و پرورش   
 
در حال حاضر باید گفت با وجود افرادی که عمری را در دانشگاه گذرانده و در مقاطع حتی کارشناسی ارشد به بالا با نمره‌های عالی مدرک گرفته اند و در این مدت امتحان خود برای خیلی از مهارت‌ها و توانایی‌ها پس داده اند، آموزش و پرورش متوسل به نیروهای قدیمی خود شده و این مسئله برای معلم‌ها و جوانان بیکار تاسف بار به نظر می رسد.
 
الزامی است که مسئولان به چند سوال اساسی در رابطه با این موضوع پاسخ دهند. اگر هدف و نیت واقعی آموزش و پرورش جذب نیروی توانا، با مهارت و شایسته است، چرا از فارغ التحصیلان و نخبه دانشگاهی کمک نمی گیرد؟ آیا با وجود جمعیت بیکاری دانشگاهی، منطقی است که دنبال جذب نیروی دیگری باشیم؟!   
 
رفتارهای ضد و نقیض مسئولان آموزش و پرورش
 
 از سوی دیگر طی سال‌های اخیر با رفتارهای ضد و نقیض آموزش و پرورش اقدام به استخدام نیروهایی کرد که دیپلمه بودند و شرط تحصیلات نیز از میان برداشته شد. به همین دلیل این مسئله باعث بی‌اعتنایی به وضعیت افرادی شد که به عنوان فارغ التحصیلان دانشگاهی با مشکلات بیکاری دست و پنجه نرم می کردند.
 
در واقع عدم اولویت قرار دادن تحصیلات برای جذب نیروی آموزش و پرورش، باعث شد تا افرادی در مدارس شروع به کار کنند که تحصیلات کمتر و سابقه علمی محدودتری داشتند!
 
و در واقع این تصمیمات گرفته شده در فضای آموزشی با سیاست‌های آموزش و پرورش مانند تاسیس دانشگاه فرهنگیان، متضاد بوده و نشان از این دارد که این نهاد در حالی که در یک بخش با فاکتورهایی چون سن و سال مانع جذب تحصیل کرده‌های بیکار می شوند، زمان دیگر با اعطای آزادی برای ورود هر شخص با داشتن مدرک دیپلم، به مقاطع تحصیلی فارغ التحصیلان منعی ندارد.
 
به اعتقاد بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی، رفتارهای ضد و نقیض مسئولان آموزش و پرورش حاکی از آن است که تحصیل کرده‌های دانشگاهی امتیازی از نظر این نهاد با سایر گروه‌ها ندارند. چه کارشناسی چه ارشد و چه دکتری تفاوتی ندارد و این نهاد هیچ تلاشی برای جذب آنها نکرده است.   
 
مسئولان بخش آموزش و پرورش در کار خود حرفه‌ای نیستند   
 
سیدمحمد میرمعینی، کارشناس آموزش و پرورش در این رابطه با تاکید بر بی‌کیفیتی نظام آموزشی و برنامه ریزی‌های آن به خبرنگار «فردا» می گوید: آموزش و پرورش سالیان سال است که درگیر یک سری سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های نادرست به واسطه ناکارآمدی سیستم مدیریتی اداری است. مسئولان کادر اداری در آموزش و پرورش تعریف مشخصی از مسئولیت‌های خود ندارند و به جرات می توان گفت۹۹ درصد آنها بر مسئولیت‌های اساسی خود واقف نیستند و یا اینکه در کار خود حرفه‌ای عمل نمی کنند. در واقع آنها رای می دهند بدون اینکه به رای خود، واقف باشند. متاسفانه آنها با امور به طور کامل آشنایی ندارند.
 
وی ادامه می دهد: از سوی دیگر کسانی وارد حوزه آموزش  و به خصوص بخش کارگزینی می شوند که بر آن هیچ آگاهی و تجربه‌ای ندارند. این بخش حداقل به تجربه‌ای ۴ ساله  و آموزش نیاز دارد درحالی که بسیار دیده می شود فرد بدون هیچ اطلاعی وارد این حوزه شده و مشغول به خدمت می شود. مشکل دیگر اینجاست که هر شخص که مثلا معاونت و یا ریاست یک کادر اموزشی را بر عهده گرفته برای خود چند کارمند و نیرو استخدام کرده در حالی که می شد با یک نفر همه آن کارها را پیش برد.   
 
روش جذب نیرو در آموزش و پرورش قدیمی است   
 
میر معینی با تاکید بر معضل بیکاری خصوصا برای تحصیل کرده‌های کارشناسی به بالا می گوید: منطقی نیست با وجود جمعیت دو میلیونی تحصیل کرده‌های دانشگاهی به دنبال روش قدیمی جذب نیرو از طریق دانشگاه تربیت معلم باشیم که اکنون به نام دانشگاه فرهنگیان تغییر نام داده، باشیم.
 
اگر هدف واقعی نظام آموزشی به کارگیری افراد شایسته است تجربه نشان داده فضای دانشگاه فرهنگیان کمکی به آموزش اساسی  دانشجویان نکرده است. بهتر است دانشگاه به جای جذب دیپلم‌ها و تخصیص اعتبارات مالی به آنها که هزینه دولت را بالا برده، فکری به حال فارغ التحصیلان دانشگاهی کند که مهارت‌های لازم را کسب کرده اند.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: