سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 25
کد خبر: ۷۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۰
پرداخت یارانه تا سال 1399 ادامه دارد
یاران نیوز: برآورد رقم یارانه نقدی در قیاس با دلار نشان می‌دهد در حالی که هر 45 هزار و 500 تومان در سال 1389 برابر با 43.5 دلار بود، در حال حاضر این رقم با حدود 11.5 دلار برابری می‌کند.
به گزارش یاران نیوز، با واریز هفتادمین مرحله یارانه نقدی، دریافتی هر ایرانی از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تا کنون به 3 میلیون و 185 هزار تومان رسید.
 
این رقم که با هدف جبران بخشی از آثار ناشی از افزایش قیمت‌ها در قالب طرح هدفمندی یارانه‌ها در اختیار مردم ایران قرار گرفته است، به دلیل تضعیف ارزش پول ملی، این روزها قادر نیست حتی بخشی کوچکی از آثار ناشی از افزایش هزینه‌ها را جبران کند.
 
برآورد رقم یارانه نقدی در قیاس با دلار نشان می‌دهد در حالی که هر 45 هزار و 500 تومان در سال 1389 برابر با 43.5 دلار بود، در حال حاضر این رقم با حدود 11.5 دلار برابری می‌کند.
 
به این ترتیب تنها در قیاس با یک شاخص، یعنی قیمت ارز تحلیل قدرت خرید یارانه‌های نقدی مشخص می‌شود.
 
بر این اساس هر چند قدرت خرید یارانه نقدی از میان رفته است اما پرداخت این مبلغ نه چندان مؤثر فشار سنگینی را بر اقتصاد ایران وارد می‌کند به طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد پرداخت یارانه‌های نقدی در دوره زمانی پرداخت آن، بیش از بودجه عمرانی کشور بوده است.
 
هنوز افکار عمومی مجاب به انصراف از دریافت یارانه نشده است و طیق پیش بینی‌های صورت گرفته در قانون برنامه ششم توسعه، پرداخت یارانه نقدی تا سال 1399 تداوم خواهد داشت.
 
بر اساس این گزارش در قالب پرداخت یارانه نقدی دولت مجوز افزایش نرخ سوخت متناسب با قیمت‌های جهانی را دارا خواهد بود.
 
از ابتدا مقرر بود پرداخت یارانه نقدی 60 ماه، یعنی معادل 5 سال تداوم داشته باشد اما عدم تحقق اهداف پیش بینی شده در قالب این قانون سبب شده است پرداخت‌ها همچنان تداوم داشته باشد. در قالب قانون هدفمندی یارانه‌ها مقرر بود اقتصاد ایران به شرایطی رقابتی، بدون وابستگی به منابع یارانه‌ای ارزان قیمت وتوانمند تبدیل شود که بحران‌های پیش روی کشور مانع از تحقق این اهداف شد.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: