پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 19
کد خبر: ۸۱۰۰
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۸
در نیجریه چه خبر است؟
یاران نیوز: رئیس‌جمهوری که همه اقداماتش را با نام مبارزه علیه بوکوحرام توجیه می‌کرد، حالا آتش جنگنده‌های خود را بر سر اردوگاه آوارگان فرو می‌ریزد. در نیجریه چه خبر است؟
به گزارش یاران نیوز، آن روزی که تعداد نامعلومی از شیعیان از سوی ارتش نیجریه بیرحمانه سلاخی شدند، بشردوستان منصف انگشت به دهان ماندند. رئیس‌جمهوری که همه اقداماتش را با نام مبارزه علیه بوکوحرام توجیه می‌کرد، حالا آتش جنگنده‌های خود را بر سر اردوگاه آوارگان فرو می‌ریزد. در نیجریه چه خبر است؟
 
بیش از یک سال است بوهاری رئیس‌جمهور جدید نیجریه و مسئولان این کشور پیوسته از تداوم مذاکره با گروه‌های تروریستی، نابودی پایگاه بوکوحرام در جنگل‌های سامبیسا و نزدیک‌شدن به روز شکست کامل تکفیری‌ها سخن می‌گویند، اما بمباران اخیر بر سر مردم آواره که یک «اشتباه فنی» از سوی فرماندهان ارتش توصیف شد، واقعیت‌های این کشور را برملا کرد و این سوال را متبادر ساخت که اگر بوکوحرام شکست خورده است، جنگنده‌های ارتش قرار بود چه کسی را بمباران کنند؟!
 
در حالی که مانند سالیان گذشته هر چند روز یک بار انفجارهای انتحاری کام مردم نیجریه را تلخ می‌‌کند (همین دوشنبه گذشته 5 کشته در انفجار دانشگاه مایدوگوری)، عملیات هوایی ارتش که به بهای جان بیش از 100 انسان بیگناه افشا شد، همه را به این یقین رساند جنگ تمام‌عیار میان دولت و بوکوحرام که دست کم از سال 2009 میلادی وحشیانه به جان مردم این کشور افتاده است، همچنان ادامه دارد و دولت جدید نه تنها نتوانسته وعده خود را عملی کند، بلکه به مردم خود دروغ گفته است.
 
فیلیپو گراندی کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان که جانشین گوترس پس از انتخاب او به عنوان دبیر کل جدید سازمان ملل شده است، بمباران اردوگاه آوارگان در مرز کامرون را «اتفاق واقعاً فاجعه‌بار» توصیف کرد. همزمان با او بوهاری در اقدامی بیسابقه از کشتار مردم عذرخواهی کرد و آن را «اشتباه عملیاتی و مایه تأسف» دانست.
 
در این حادثه تلخ، عده‌ای از دو سازمان پزشکان بدون‌ مرز و صلیب سرخ، کشته و مجروح شدند و ارتشی که خود مردم را به قتل رساند، بالگردهای امداد را به منطقه اعزام کرد. اکنون مردم نیجریه بیش از پیش احساس بی‌پناهی می‌کنند.
 
کشتار مشکوک بیش از 100 شهروند نیجریه‌ توسط ارتش 
 
این اتفاق عجیب، تحلیل‌گران را به روایت رسمی دولت از «اشتباه عملیاتی» بدبین کرده و برخی را به سه گمانه‌زنی دیگر واداشته است:
 
* گمانه اول: دولت نیجریه و بوکوحرام نه در حال مبارزه بلکه در حال معامله هستند، کمااینکه پیش‌تر نیز کشتار شیعیان و دستگیری شیخ زکزاکی که آرزوی بوکوحرام بود، به دست ارتش دولتی عملیاتی شد و در مقابل،‌ آزادی عده‌ای از دختران مظلوم و اسیر چنگ بوکوحرام یک موج تبلیغاتی برای دولت حاکم فراهم کرد.
 
* گمانه دوم: برخی عناصر تندرو در ارتش نیجریه نفوذ کرده و نیات شوم بوکوحرام را از کانال امکانات دولتی اجرا می‌کنند. کار از دست دولت خارج شده و عفونت تا مغز استخوان پیش رفته است.
 
* گمانه سوم: شکست‌های داعش و گروه‌های تروریستی در لیبی منجر به مهاجرت عده‌ای از تکفیری‌ها به کشورهای اطراف و عضویت در بوکوحرام شده و قدرت دوباره‌ای به این گروه در نیجریه بخشیده است.
 
 
 کشتار مشکوک بیش از 100 شهروند نیجریه‌ توسط ارتش
 
محل حادثه: اردوگاه آوارگان در مرز کامرون
 
تا کنون که این خطوط از مقابل دیدگان شما می‌گذرد، بیش از 20 هزار نفر توسط گروه تروریستی بوکوحرام کشته شده‌اند، و هیچکس در قبال جان‌باختگان به دست این غده قاتل پاسخگو نیست.
 
بوکوحرام، بخشی از تروریسم تکفیری در جهان است که در کوتاه‌مدت با همدستی دولت‌ها و در بلند‌مدت با رفع ریشه‌های فقر و جهل از میان ملل مسلمان قابل درمان است. دولت نیجریه به ویژه با کاهش قیمت‌ نفت از دو سال پیش، بیشتر در بحران فرورفته و یارای حل مشکلاتی از این کوچکتر را هم ندارد.
 

منابع
 
http://www.nbcnews.com/storyline/missing-nigeria-schoolgirls/nigeria-s-botched-airstrike-shows-boko-haram-isn-t-defeated-n708346
https://www.rt.com/news/373988-nigeria-air-force-strike-civilians
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: