پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 19
کد خبر: ۸۱۲۸
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸
یاران نیوز: محمد باقر قالیباف، طی سخنانی در جلسه امروز عصر شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالات اعضای شورای اسلامی شهر تهران، درباره مستند نگاری پروژه عنوان داشت: از لحظه اول گروه های علمی کار مستند نگاری پروژه را انجام می دهند و حتما می شود آنجا را جمع بندی کرد.
به گزارش یاران نیوز، شهرنوشت نوشت: شهردار تهران گفت: سازمان مدیریت بحران همگی در صحنه بودند و کار خودشان را از ابتدا در حادثه انجام دادند.می گویند اگر مدیریت بحران شود و قالیباف هم نباشد، ما می گوییم اینجا بیا اما در مقابل می گویند حالا که قالیباف اینجاست، می پرسیم چه بلد هستی؟

در زلزله بم و منجیل اولین گروهی بودم که به محل حادثه برای امدادرسانی رسیدم


وی ادامه داد: من حداقل دوره پدافند و بحران را در دانشگاه ها در سال 75 در مقطع دکترا تدریس می کردم. جزو اولین کسانی بودم که قبل از انقلاب در زلزله طبس در سن 17 سالگی حضور پیدا کردم، در زلزله رودبار، اولین گروهی که به رودبار رسید بنده بودم با یک تیم حدود 300 نفره که بعد از 15 کیلومتر پیاده روی از رستم کلا تا منجیل و رودبار به آنجا رسیدیم. در حادثه بم هم قبل از طلوع آفتاب اولین گروهی بودیم که حضور پیدا کردیم. یک فرد چقدر عمر می خواهد در حوزه نظری و تجربی این کار را انجام دهد.

وی با بیان اینکه یکی از پیوست های بودجه پیشرفت برنامه پنجم توسعه بوده است، گفت: در آنجا گفته ایم چند درصد بودجه محقق شده است. اطلس زلزله شهر تهران هم با بهترین متخصصان جهانی در شهر تهران تهیه و برآورد شده است.


اطلس آتش نشانی را 13آذر در شورا ثبت کرده ایم


شهردار تهران تاکید کرد: اقدامات مدیریت بحران در شهر ما در کشور بی نظیر است. اطلس آتش نشانی 11آذر از سوی من امضا شده و در تاریخ 13 آذر ماه سال جاری در شورای شهر ثبت شده است اما افراد می گویند اطلس آتش نشانی از سوی شهرداری تهیه نشده است. اینکه بعضی دوستان و دستگاه ها وظیفه خودشان را انجام داده اند یا خیر بعدا در جلسات کارشناسی قابل اظهار نظر است.

وی افزود: در حوزه تجهیزات هرگز ادعا نداریم تجهیزات ما کامل است، حتما اگر این حادثه سه ساختمان می شد قادر نبودیم اداره کنیم هرگز تجهیزات ما مدیرن ترین تجهیزات ساختمانی نیست اما جای سوال است آیا در بقیه دنیا حریق های بالاتر از طبقه دهم را با نردبان خاموش می کنند؟ اگر ساختمانی 800 متر یا هزار متر ارتفاع دارد قرار است پله ببریم؟ ساختمانی که 25 طبقه دارد و در کوچه شش متری ساخته شده است باید تاریخش را هم بگویم که این ساختمان در چه زمانی ساخته شده است؟! اینکه 290 ساختمان پروانه ندارند تاریخ ساختش را هم نگاه کنیم در چه زمانی ساخته شده اند و پروانه ندارند!

شهردار تهران افزود: این حوادث یک موضوع عاملیت و یک موضوع ساختاری دارد، در موضوع مدیریت بحران ما بحث ساختاری داریم مگر نه فردی که کار هماهنگی و مدیریت بحران را در وزارت کشور انجام می دهد از عزیزانی است که شبانه روز پای کار است با این وجود ساختار دچار اشکال است.


فقط در پردیس بیش از 800 برج بالای 12 طبقه ساخته شده است


وی با بیان اینکه در تهران می گوییم 900 برج وجود دارد، گفت: این در حالی است که فقط در پردیس بیش از 800 برج بالای 12 طبقه ساخته شده است. آیا آنجا آتش نشانی، جاده دسترسی، بیمارستان دارد؟ این ها در زمان مدیریت چه کسی انجام شده است؟ آیا آنجا شهر تهران است؟ این دلیل نمی شود در شهر تهران اشکال نیست، حتما در شهر تهران هم اشکال است. ما در تهران مدعی هستیم کار ما بهتر است. در این کارها در کشور همه تنبل هستیم و جزو شاگردهای تجدیدی هستیم اما در تنبل ها ما شاگرد اول هستیم چون زندگی خود را برای این کار گذاشتیم روزانه طی 17 ساعت میدانی، ستادی و فرایندی به این کارها می رسیم.


دوربین ها را برای زینت نمی گذاریم برای نجات جان افرادی می گذاریم که روزانه قربانی آلودگی هوا می شوند


شهردار تهران خاطرنشان کرد: نگوییم چرا برای دوربین پول می گذاریم و برای آتش نشانی نمی گذاریم؟ یادمان نرود مهم ترین چالش شهر تهران آلودگی هوا است و تلفات روزانه آلودگی هوا بیشتر از پلاسکو در هر روز است. آن دوربین را می گذاریم که آلودگی هوا را کنترل کنیم برای زینت نمی گذاریم. این دوربین برای خانم های باردار، کودکان، فرزندان، مجروحان شیمیایی تاثیر گذار است. ما مسئول هستیم که همه شهر را با هم اداره کنیم نه یک بخش شهر را. کودک باید شهربازی داشته باشد، ایمنی داشته باشد، آلودگی هوا، خاک و آّب را دنبال کنیم زندگی ابعاد مختلفی دارد.

وی افزود: در حوزه تجهیزات حتما ساعت ها تیم های فنی باید بنشینند و روی این عملیات کار کنند. در یک جلسه عمومی نمی توانیم بگوییم این کار خوب یا بد بوده است و بعد نسبت به یک نفر قضاوت کنیم. گاهی در همان مشغله دوستان آتش نشانی با من صحبت هایی می کردند من گفتم این صحبت ها مهم است اما الان وقتش نیست. اول باید اینجا را جمع کنیم و بعد در کارهای کارشناسی بررسی کنیم چرا که هر عملیات نقاط قوت و ضعفی دارد. یکی از عزیزان من را خطاب کرد و گفت شما آدم مغروری هستی و نمی خواهی اشکال را بپذیری و می خواهی بگویی هر کاری من انجام می دهم بهترین است. من هیچ وقت این ادعا را ندارم اما در این کشور زندگی می کنیم و کارها را می بینیم و به نسبت کارهای دیگر قضاوت می کنیم. کار ما ده ها عیب و اشکال دارد اما باید به نسبت بقیه کارها قضاوت کنیم.


شما که انتقاد می کنید خودتان عضو هیات دولتی بودید که فاجعه هواپیمای اصفهان در کارنامه تان است


وی ادامه داد: برادر عزیز! شما خودتان عضو هیات دولتی بودید که هواپیما با 100 مسافر و 5 خدمه در اصفهان رفت و در فاینال باند 29 راست اصفهان force landing کرد و با معجزه خداوند هیچ کس طوری اش نشد. این هواپیما 8:40 شب نشست تا 6:30 صبح روز بعد مدیریت بحران نتوانست هواپیما را اداره کند. من به نسبت مدیریت بحران آن دولت شما، به این مدیریت بحران افتخار می کنم. ما در مدیریت بحران در دولتی که جنابعالی در آن تشریف داشتید، وزیر راه و شهرسازی محترم آن دوره -که هفته ای یک بار مقالات آن را می بینیم- در سال 82 در انفجار قطار نیشابور؛ پنبه، بنزین و گوگرد کنار هم در پارکینگ ایستگاه خیام نیشابور نگه داشت، اینها رها شد و به هم خورد و در نهایت آتش سوزی شد. با وجود آنکه آتش سوزی در بیایان بود اما مدیریت بحران در آن دوره اینگونه شد.


بخاطر عدم مدیریت شما 320 نفر در یک حادثه جان  دادند


وی ادامه داد: در آن دوره تنها 320 نفر به خاطر اینکه آدم ها آنجا جمع شدند و شما مدیریت نکردید کشته شدند که حتی از بعضی افراد جسدشان هم پیدا نشد و 460 نفر سخت مجروح شدند. در این حادثه تعداد جانباختگان مشخص است و این موارد در مدیریت شما اتفاق افتاد اما ما بی عرضه هستیم؟ دو سال قبل در جاده قم دو اتوبوس به هم خوردند و 43 نفر در آتش سوختند. این در مهم ترین اتوبان ما و بیخ گوش پایتخت بود و این افراد سوختند و جزغاله شدند. وقتی اینجا می نشینیم و می گوییم باید به این موارد دقت داشته باشیم.


من در مقابل مردم از نوکر هم پایین ترم


شهردار تهران تاکید کرد: حرف ما به صورت روشن این است، حضرت امام (ره) فرمودند به من رهبر نگویید من خدمتگزار ملت هستم. ایشان فرمودند مسئولان نوکر مردم هستند . من از نوکر مردم هم پائین تر هستم.
وی گفت: در دفاع مقدس وقتی یکی از رزمنده ها سخت مجروح شده بود، روی برانکارد بود و وقتی صدا و سیما با او مصاحبه می کرد، می گفت من از مردم عذر خواهی می کنم که چرا زنده هستم..

 من نیز از مردم عذر خواهی می کنم؛ از روز اول تا الان آمدم که جانم را بدهم و در هر میدانی پای کار این بوده ام. امروز هم به مردم می گویم که شرمنده شما هستم که نتوانستم جانم را بدهم؛ اگر لازم باشد جان و مال آبرو و هر چیزی را برای خدمت به مردم می دهم وحتما عذرخواهی می کنم، اما دوستان بدانند در مقابل حرف غیر کارشناسی، رفتار سیاسی و باج دادن به دشمنان ضد انقلابی که آن طرف مرز نشسته اند و می خواهند این نظام را تضعیف کنند، دراینجا من تا اخر ایستاده ام، چون می خواهم برای این نظام خون بدهم ؛ این وظیفه من است که برای این مردم خون بدهم و فدایی شوم.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: