شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 25
کد خبر: ۸۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
به گزارش یاران نیوز، اندیشمندان و متفکران متعددی درباره ریشه‌کن کردن فقر سخن گفته‌اند از شهیدان بهشتی و مطهری تا عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان، اما این کجا و آن کجا.

یکی از اهداف دین ریشه‌کن کردن فقر است که با بررسی احکام زکات (که اصلاً در جمهوری اسلامی قانون نشده!) و علل تشریع آن در روایات، این مطلب معلوم می‌شود. اندیشمندان و متفکران متعددی هم دراین‌باره سخن گفته‌اند. به‌عنوان نمونه شهید بهشتی درباره فاصله طبقاتی معتقد بود: بالا بروی یا پائین بیایی، جامعه‌ای را اصلاً بالای سرش قرآن پهن کنید، مادامی‌که در آن جامعه در یک‌سو گرسنه بیچاره از سرما بلرزد وجود دارد و در سوی دیگر متنعمان برخوردار از همه‌چیز، این جامعه لجن است، تمام چهره‌اش را هم با قرآن بپوشانید، باز لجن است". (بایدها و نبایدها ص۸۵)

 

به گزارش بولتن نیوز، شهید مطهری نیز فاصله طبقاتی را مردود می‌دانست و می‌گفت: هیچ دلیلی ندارد که حقوق رفتگر نباید از سیصد تومان مثلاً بالاتر باشد و حقوق یک وزیر نباید از سه هزار تومان کمتر باشد. درست است که [کارهایی نظیر کار یک وزیر برای نبوغ و ابتکار و سطح عالی کار و کار فکری و مغزی] ارزش بیشتری دارد، ولی امتیاز آن کارها به افتخاری است که نصیب صاحب آن‌ها می‌گردد؛ و برای رفتگر، خود رفتگری نوعی مجازات است و نباید حقوق و مزد این‌ها را کمتر فرض کرد". (نظری به‌نظام اقتصادی اسلام ص۱۴۱)

 

 

 

از بهشتی و مطهری تا فیلسوف عدالت عبدالله گنجی!

 

اما بااین‌حال در تعیین میزان این فاصله طبقاتی با یکدیگر اختلاف داشتند. در کتاب خاطرات مرحوم سحابی آمده زمانی در شورای انقلاب بین مطهری و بهشتی درباره حداکثر فاصله مجاز طبقاتی بحث بود. بهشتی می‌گفت حداکثر، نسبت ۱ به ۳ باید برقرار باشد و مطهری می‌گفت ۱ به ۷؛ بهشتی برچسب کمونیسم خورد و‌ مطهری راست‌گرا خوانده شد.

 

حالا عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان که خود را فیلسوف عدالت فرض کرده و می‌خواهد عدالت‌خواهی درست از نادرست را به دیگران تعلیم دهد، فاصله طبقاتی یک‌به‌صد را این‌گونه توجیه می‌کند: عدالت‌خواهی را ناخودآگاه مساوات می‌دانند و از روش قیاس استفاده می‌کنند.(مثلاً مقایسه تصویر کپرنشینی یک پیرزن در کویر با منزل یک پزشک متخصص در تهران)!"

برای اثبات انحراف از گفتمان انقلاب لازم نیست زحمت بکشید و تحلیل ارائه کنید! فقط تاریخ بگویید!

 

حجت‌الاسلام محسن فیض - مکتوبات

 

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: