پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 19
کد خبر: ۸۷۰۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
دلایل آشفته بازار کنونی قیمت خودرو از زبان عضو کمیسیون صنایع مجلس:
محمد عزیزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تبیین چرایی وضعیت کنونی بازار خودرو می‌گوید: بخشی از آشفتگی بازار به علت سوء مدیریت خودروسازان است.
به گزارش یاران نیوز، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف، با بیان اینکه هزینه سربار یکی از عوامل تعیین کننده هزینه تمام شده خودرو است، خاطر نشان کرد: این هزینه را در حال حاضر مردم می‌دهند. متاسفانه به علت تورم نیرو، منابع انسانی، هیئت مدیره ها، شرکت های زیان ده، هزینه سربار خودروسازان بالاست.
 
عزیزی گفت: در حال حاضر شرکت‌های در زیرمجموعه دو خودروساز وجود دارد که هیچ کاری نمی‌کنند ولی اعضای هیئت مدیره دارند.
 
عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به دخالت وزارت صنعت در صنعت خودروسازی تصریح کرد: دخالت دولت در صنعت خودرو و حمایت از آنها موجب شده تا کار خراب شود.
 
وی ضمن انتقاد از رفتار دوگانه وزارت صنعت در برخورد با دو خودروساز گفت: چرا این وزارت خانه به خود اجازه می‌دهد که در یک سال چندین بار مدیرعامل یک خودروسازی را تغییر دهد، درحالی که دیگر مدیرعامل خودروساز بزرگ کشور چندین سال است که بدون تغییر مانده است.
 
عزیزی با بیان اینکه مدیران خودروسازی برای ماندن در قدرت از جیب مردم هزینه می‌کنند، گفت: ساختار و نحوه مدیریت خودروسازی کشور دچار ایراد است که بایستی تغییر کند.
 
نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تحریم ها به خوبی نشان داد که خودروسازی کشور به شدت به خارج از کشور و قطعات وارداتی وابسته است. این به معنای آن است که ما مونتاژکار هستیم و هنوز قادر به تولید خودرو ملی براساس توان داخل نیستیم.
 
وی لغو ممنوعیت واردات خودرو را یکی دیگر از راه حل ها دانست و گفت: خودروساز به هر قیمتی که دلشان می‌خواهد قیمت خودرو را افزایش می‌دهند، مگر این که واردات خودرو به کشور با تعرفه منطقی باز شود.
 
عزیزی با طرح این سوال که چرا فقط خودروسازان داخلی زیان ده عمل می‌کنند در حالی که خودروسازان بخش خصوصی این شرایط را ندارند، گفت: چرا باید منابع عظیم بانکی صرف این دو خودروساز بزرگ شود که کیفیت تولیداتشان به نسبت دیگر خودروهای جهانی بسیار پایین تر است.
 
به گزارش الف، در نهایت باید گفت با وضعیتی آشفته‌ای یا بهتر هرج و مرج که در بازار خودرو بوجود آمده در آینده‌ای نزدیک باید مبالغ نجومی برای خرید خودروهای داخلی هزینه شود. بدون شک اگر کمتر از یک سال قبل عنوان می‌شد که قیمت فلان خودرو قرار است طی مدت چند ماه به میزانی افزایش یابد که به قیمت خودروهای خارجی در آن روز برسد، کسی باور نمی کرد، اما با وضعیتی که هم اینک بوجود آمده باید گفت اگر نظارت و کنترل مناسبی در بازار اعمال نشود، بزودی با قیمت های عجیب و غریب تری نیز مواجه خواهیم شد و لازم است وزارت صنعت و معدن و سازمان‌های دیگر مسئولانه‌تر اقدام کنند و پاسخ باشند اما با این وضعیت معلون نیست قیمت‌ها به کجا برود.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: