دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 16
کد خبر: ۸۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: اکنون با پدیده‌ای مواجهیم که از پلیس فیلم گرفته و پخش می‌شود و امنیت شغلی پلیس را برهم می‌زند و محیط برای انجام وظیفه پلیسی ناامن می‌شود، می‌گوییم مسئولان کشور برای این موضوع باید فکر کنند.
خبرگزاری تسنیم: سردار ایوب سلیمانی پیش از ظهر امروز در ادامه نشست خبری درباره تشریح عملکرد نیروی انتظامی در سال ۹۷ درباره استفاده از سایر ظرفیت‌های موجود برای کمک به نیروی انتظامی برای برقراری امنیت، اظهار کرد: قرار شد بسیج در قالب گشت محله‌محور در کنار کلانتری‌ها روی موضوعات خاص اقدام کند و با این کار شاهد امنیت بهتر و بیشتری در محلات خواهیم بود.
 
جانشین فرمانده نیروی انتظامی درباره اقدامات پلیس برای هوشمند‌سازی نیز گفت: پلیس در حوزه دولت الکترونیک هم‌اکنون نیز سرآمد است، به دنبال ایجاد کلانتری مجازی هستیم که با راه‌اندازی این سامانه هر فردی از داخل خانه خود بتواند مشکلات خود را پیگیری کند.
 
وی افزود: موبایل‌های ثبت تخلف را در اختیار ماموران راهور قرار می‌دهیم که تمام تخلفات یک خودرو در آن وجود داشته باشد و تخلف پس از ثبت توسط پلیس، به صورت آنی و پیامکی به راننده داده شود، درباره البسه دوربین‌دار نیز اقداماتی انجام داده و می‌دهیم، در حال طراحی اپلیکیشنی هستیم و دراختیار مردم قرار می‌گیرد که مردم در صورت تصادف، به صورت برخط، پلیس را در جریان گذاشته و کار‌ها به صورت هوشمند انجام شود.
 
سلیمانی با بیان اینکه اکنون ۸۵ درصد خودرو‌های سرقتی در یک ماه پس از وقوع سرقت کشف می‌شود، متذکر شد: دوربین ثبت پلاک و اتصال آن به سامانه مرکزی در کشف خودرو‌های سرقتی نقش به‌سزایی دارد، به طور مثال در یک استان با نصب دو دوربین، موفق به کشف ۵۰۰ خودروی سرقتی شدیم و به دنبال گسترش این کار هستیم.
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شکایت یا عدم شکایت پلیس از فرهاد مجیدی نیز گفت: علاقه‌مند نیستیم از کسی شکایت کنیم، تا امروز به جمع‌بندی نرسیدیم که از آقای مجیدی شکایت کنیم و دوست نداریم این موضوع از این جهت ادامه پیدا کند، آقای مجیدی در تماس با پلیس عذرخواهی کردند لذا این بحث متوقف شد و فرصت دادیم این موضوع بدون پیگیری حقوقی حل شود.
 
جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: در هر شرایطی از کار قانونی پلیس حمایت می‌کنیم، از پلیسی که درست عمل می‌کند باید حمایت شود و اجازه نمی‌دهیم هیچ کدام از همکاران دچار تخلف شوند هر پرونده نیز مطابق با شرایط خود بررسی می‌شود.
 
وی افزود: آقای مجیدی در مقابل تصمیم پلیس مقاومت و به پلیس اهانت کرد، سپس اتهامی به پلیس بست که تخلفی نکرده بود.
 
سلیمانی با بیان اینکه داخل کشور قانون برای فضای شخصی داریم و کسی نمی‌تواند از احوالات شخصی فیلم بردارد و آن را منتشر کند، گفت: می‌گوییم این کاری که آقای مجیدی انجام داد باعث تقویت یا تضعیف پلیس شد؟ اگر باعث تضعیف بود با چه حقی انجام و فیلم آن پخش شد.
 
جانشین فرمانده ناجا یادآور شد: اکنون با پدیده‌ای مواجهیم که از پلیس فیلم گرفته و پخش می‌شود و امنیت شغلی پلیس را برهم می‌زند و محیط برای انجام وظیفه پلیسی ناامن می‌شود، می‌گوییم مسئولان کشور برای این موضوع باید فکر کنند. ۱۹۷ ایجاد شد که به تخلف پلیس رسیدگی کند، هر کسی تخلف از پلیس دید به خود پلیس گزارش کند، نباید به حیثیت هزاران پلیس که با تلاش شبانه‌روزی کار می‌کنند خدشه وارد شود، بله به مردم می‌گوییم از تخلف پلیس صوت و فیلم بگیرید، ولی آن تخلف را به خود پلیس بدهید، گزارش پلیس متخلف را به پلیس دهید نه اینکه آن را در جامعه منتشر کنید.
 
جانشین فرمانده نیروی انتظامی درباره امنیت مرز‌ها و آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده نیز گفت: بیشترین امنیت در مرز‌ها داریم، حلقه‌های امنیتی ما با وجود تهدیدات گسترده، بسیار قوی‌تر از سایر کشور‌ها است، پنج نفر از مرزبانان ربوده شده مربوط به نیروی انتظامی بودند که دو نفر از آن‌ها همچنان در اسارت هستند و تلاش برای آزادی آن‌ها ادامه دارد.
 
وی با بیان اینکه امسال حدود ۱۶ درصد از تعداد شهدای نیروی انتظامی نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده، یادآور شد: نیروی انتظامی تا هفته گذشته ۵۱ شهید تقدیم نظام و انقلاب برای برقراری امنیت کشور کرده است.
 
سلیمانی در توصیه به شهروندان برای خرید از سایت‌های دیوار و شیپور گفت: درخواست داریم مردم قبل از خرید خودرو و نهایی کردن معامله به مراکز شماره‌گذاری مراجعه کنند و وضعیت خودرو را بپرسند.
 
سردار وحید مجید - رئیس پلیس فتا ناجا نیز در این رابطه گفت: درباره سایت دیوار هیچگونه عقب‌نشینی نکردیم، چون موضوع به مردم برمی‌گردد و پیگیری پلیس با قاطعیت ادامه دارد.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: