جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 19
کد خبر: ۸۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
نظر کارشناسان درباره اقتصاد کشور؛
به نوعی یله و رها بودن بازار در این روزها مشاهده می شود. تدبیرهای دولت هم نتوانسته نتیجه بخش باشد. لااقل دربازار فعالیت اثربخش خاصی مشاهده نمی شود و «تقریبا هیچ» نتیجه این تدبیرهای ناامید کننده است.
به گزارش یاران نیوز؛ سال 97 هم با همه مشکلاتش در حال سپری شدن است و به استقبال شب عید می رویم. پیشتر جهان‌نیوز در گزارشی مبسوط نسبت به مشکلات اقتصادی کشور که ممکن است به بازار شب عید هم کشیده شود هشدار داده بود. التهابات اقتصادی از اوائل سال جاری با موج گرانی دلار شروع شد و به دیگر بازارها رخنه کرد. حالا دلار در کانال 11 الی 13 تومان در نوسان است و قیمت بقیه کالاها از جمله خودرو، گوشت و ... جدای از دلار در حال رشد سرسام آوری هستند.
 
بازار عید در حالی در تلاطم است که برخی از اقشار ضعیف جامعه ازجمله کارگران با مشکلات مختلف معیشتی و تامین مایحتاج خود روبرو هستند. عدم توانایی دولت در مدیریت موج گرانی‌ها تا به امروز محرز است و مردم در حوزه اقتصادی این موضوع را به خوبی لمس می کنند. کارشناسان هم مطرح می کنند که بی کفایتی در مدیریت اقتصادی که از اوائل سال با موج های مختلف گرانی همراه بوده است بعید نیست که بازار شب عید را هم فرا بگیرد.
 
در همین رابطه، «حسین سلیمی» نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران بیان می کند: « تنظیم بازار شب عید موضوعی نیست که بتوان در این زمان اندک از پس آن بر آمد. از این رو با توجه به افزایش قیمت‌های فعلی، حتی بخش خصوصی نیز نمی‌تواند تا شب عید بازار را سر و سامان دهد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که مردم و دولت از هم دور شده‌اند و اعتماد مردم از دولت و مسوولان سلب شده است‌. حتی رابطه دولت و بخش خصوصی نیز در شرایط فعلی مناسب نیست و نتیجه خاصی از آن حاصل نشده است‌.»
 
همچنین « فتح‌الله بیات»، رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی اظهار کرد: «سفره کارگر خالی است‌. معیشت آنان در تنگناست. با این وجود مشکلات هر روز افزون‌تر می‌شود و دولت در این باره سکوت اختیار کرده است‌. وقتی آخر سال درباره دستمزد صحبت می‌کنیم و به دلیل شرایط اقتصادی و کاهش قدرت خرید، افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی حقوق کارگران را مطرح می‌کنیم کارفرمایان آشفته می‌شوند ولی اگر خودشان قیمت اجناس و کالاهایشان را بالا ببرند کارگران نباید اعتراض کنند.»
 
به نوعی یله و رها بودن بازار در این روزها مشاهده می شود. تدبیرهای دولت هم نتوانسته نتیجه بخش باشد. لااقل دربازار فعالیت اثربخش خاصی مشاهده نمی شود و «تقریبا هیچ» نتیجه این تدبیرهای ناامید کننده است. در حوزه خودرو شاهد آن هستیم که با وجود پیش فروش‌ها نه تنها قیمت‌ها کاهش پیدا نکرد بلکه حالا می بینم که قیمت برخی از خودروها حالا پرواز می کنند و  نجومی می شوند. درحالی که پیشتر با همین قیمت ها می توانستیم خودرو خارجی لوکس خریداری کنیم حالا باید پرایدی که از رده خارج شده را خریداری کنیم!
 
بسیاری از کارشناسان بیان می کنند که مشکل کمبود مواد غذایی نیست و بحث بیشتر پیرامون توزیع اقلام و کالاهاست. در همین رابطه «حسن صابری»، رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار بیان می کند: « بخشی از ذخیره‌سازی سیب و پرتقال برای تنظیم بازار شب عید انجام شده و جای نگرانی در این زمینه نیست، سایر میوه‌ها نیز به وفور تولید شده است و مشکلی از این لحاظ نخواهیم داشت. با روند جاری قیمت میوه در بازار تا قبل از شب عید با افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی روبه‌رو خواهد بود.»
 
وی می افزاید: « برای رفع نیاز بازار نیازی به واردات نیست و این در حالی است که طی سال گذشته این صنف بیش از ۱۱۰ میلیون دلار صادرات داشته و این رقم در سال جاری نیز محقق خواهد شد.»
 
در اقلام اساسی که مردم نیازمند و ناچار به خرید این کالاها هستند قیمت‌ها افزایش یافته و اما از خریداران کاسته نشده است اما در سایر بازارها درحالی که باید رونق شب عید کسب و کارها را سامان ببخشد، شاهد رکود تورمی هستیم.
 
در همین راستا، «رسول شجری» رئیس اتحادیه کفاشان دست‌دوز مطرح می کند: «با توجه به کاهش قدرت خرید عموم افراد جامعه، بازار با رکود مواجه شده و آن‌طور که باید، تقاضایی برای خرید شب عید در بازار ایجاد نشده است و می‌توان مدعی شد که خرید شب عید هنوز آغاز نشده است.»
 
اما دولتمردان دیگر پاسخ صریحی به این روند تلنبار شدن مشکلات روی مشکلات نمی دهد. قصه جای خالی سخنگوی دولت دیگر بسیار کهنه و تکراری است و چندین بار رسانه‌ها از جمله جهان نيوز به این موضوع پرداخته است که ‏حدود هفت ماه است که دولت ‎سخنگو ندارد و در برخی از محافل خبری و رسانه‌ای این رفتار دولت در خصوص عدم پاسخگویی مناسب به افکارعمومی اینگونه تحلیل می‌شود که در این شرایط بد اقتصادی دولت چندان تمایلی به پر کردن این خلاء ندارد!
 
البته از سوی دیگر دولتمردان بازی را به زمین آمریکا کشیده اند. تحریم ها و اینکه آمریکا سبب بروز چنین مشکلاتی در اقتصاد کشور شده است از یک سو شاید قابل باور باشد اما نمی توان از سوء مدیریتی که در بازار مشاهده می شود چشم پوشی کرد. ایران کشوری است که به تحریم‌ها عادت کرده و پیشترها هم تحریم های مختلف را علیه کشورمان دیده‌ایم اما تا به این میزان از بهم ریختگی بازار و تورم سرسام آور را مشاهده نکرده بودیم. موضوعی که به وضوح گفته کارشناسان که سوء مدیریت در توزیع مناسب اقلام مورد نیاز مردم را علت اصلی این نابه سامانی بازار می دانند، تایید می کند.
 
در تنظیم بازار گوشت که حتی کار به اینترنتی فروختن آن هم انجامید و با شکست مواجه شد و حالا صف های طویل برای گوشت‌های یخی ایجاد شده یکی از همین موارد است. برخی این روزها به طنز مطرح می کنند که دولت یک کار برای بی کارها بوجود آورده که در صف ها می ایستند وگوشت یخ زده خریداری می کنند و به رستوان ها می فروشند. دولتمردان در این عرصه به جای پاسخگویی درباره تنظیم بازار مشکلات را به گردن کدخدایی که قبلا با آن سر سازش و مذاکره داشتند، می اندازند و مشکلات هر روز با موج گرانی های جدیدی مضاعف می شود و همان آش و همان کاسه تکرار می شود.  

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: