پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 19
کد خبر: ۸۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶
عراقچی دیپلمات هم از عملکرد اینستکس بی‌خبر است
از دوقطبی‌های یا «برجام یا معیشت» و «برجام یا جنگ» بگذاریم به حرف «عباس عراقچی» که «هنوز نمی‌دانیم اینستکس چطور کار می‌کند»؛ می رسیم.
به گزارش یاران نیوز؛ چند ماهی است که فضای سیاسی کشور دچار کشمکش درونی میان طرفداران FATF و منتقدان این سازمان است. طرفداران مطرح می کنند که برای اینکه مشکلات اقتصادی کشور حل شود حتما ایران بایستی به این سازمان بپیوندد. البته وزیر خارجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این موضوع که هیچ تضمینی درباره این لایحه نمی دهد گفت: « نه من و نه رئیس‌جمهور تضمین نمی‌دهیم که با تصویب CFT مشکلات حل شود.»
 
این درحالیی است که «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز- ۵ اسفند ۹۷- در جلسه با فراکسیون مستقلین مجلس گفته بود: «برای عبور از تحریم‌ها، باید به FATF بپیوندیم»! این در حالی است که عراقچی پیش از این- فروردین ۹۴- گفته بود: «با برجام تمامی تحریم‌ها لغو می‌شود و نه تعلیق».
 
دولتمردان از یکسو تاکید دارند که «تضمینی برای حل مشکلات اقتصادی به واسطه تصویب FATF وجود ندارد» و «از FATF انتظار معجزه نداشته باشید» و از سوی دیگر مدعی هستند که برای رفع مشکلات اقتصادی باید FATF را تصویب کنیم!
 
چندی است که فشارهای سیاسی اصلاح طلبان و طرفداران دولت روی مجمع تشخیص مصلحت نظام متمرکز شده است. طرفداران FATF سعی کردند که این لایحه را از مجمع تشخیص بیرون بیاورند و تصویب کنند. این درحالی است که این لایحه در این مجمع منتقدان بسیاری دارد و کار بررسی آن به سال بعد موکول شده است.
 
همین آدرس غلط سیاسی داخلی سبب شد تا حتی طرف اروپایی هم گستاخ‌تر شود و در دو بیانیه پس از راه اندازی کانال ناقص اینستکس که تنها شامل مراودات غذا و دارو می شود، اجرای FATF را شرط و الزام خود برای اجرای آن عنوان کند. این درحالی است که اروپایی ها تعهداتی که درباره برجام داده اند را عملیاتی نکردند و هیچ شرطی در این زمینه وجود ندارد. ظریف نیز پس از بیانیه 12 بندی سراسر اتهام و گستاخی اروپایی ها مطرح کرد که FATF به هیچ وجه شرط انجام تعهدات برجام توسط اروپایی ها نیست و طرف غربی باید به وظایف خود در این سند توافق عمل کند.
 
به تازگی سخنان هشدارآمیز رهبر معظم انقلاب درباره توافق و مذاکره با اروپا در دیدار با اعضای هئیت دولت منتشرشده است که ایشان در تیر ماه ۱۳۹۷ با انتقاد از گره‌زدن مشکلات اقتصادی کشور به اموری که خارج از اختیار کشورمان است مانند برجام و بسته اروپایی چنین کاری را خلاف منافع کشور دانستند.
 
این درحالی است که دوقطبی کاذبی در کشور از سوی برخی گروه های سیاسی بوجود آمده است که معیشت مردم را به طور کاملا جدی به توافق با غرب گره می زند. موضوعی که توسط رئیس جمهور در برجام اتفاق افتاد و ازدواج و اشتغال جوانان و حتی آب خوردن مردم نیز به توافق با اروپایی ها گره خورد. هر چند که بعدها پس از اینکه برجام ثمره و میوه خاصی نداد اعلام شد که اگر این توافق صورت نمی گرد جنگ بر سر کشورمان سایه می افکند. موضوعی که اخیرا هم رئیس جمهور دوباره تکرار و بیان کرد: « رئیس جمهور فرانسه گفته بود در سال ۹۱ تصمیم گرفتیم به ایران حمله کنیم وقتی دیدیم که انتخابات برگزار شد و مردم آمدند و شما آمدید گفتیم ممکن است شرایط عوض بشود و ما دست نگه داشتیم.»
 
این دوقطبی های یا «برجام یا معیشت» و «برجام یا جنگ» را کنار بگذاریم به حرف «عباس عراقچی» که اخیرا مطرح شده است، می رسیم.
 
معاون وزیر امور خارجه کشورمان که برای حضور در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین حضور دارد پیش از برگزاری این نشست اظهار داشت: «مکانیسم مالی اینستکس در ابتدای راه خودش است و ما هنوز نمی‌دانیم که این ساز و کار چگونه می‌تواند مشکل گشا باشد و چگونه کار کند.»
 
جالب اینجاست که اینهمه فشار و هزینه‌ای که در داخل کشور برای رسیدن به FATF صورت می گیرد برای اینستکس و کانال ناقص مالی است که هنوز دیپلمات‌های تراز اول کشورمان هم نمی دانند، چیست؟ البته در جریان برجام هم که عایدی کشور از آن «تقریبا هیچ» بود نیز همین اتفاق افتاد و ما هنوز با توجه به سخنان مسئولان که یک روز لغو تحریم ها و یک روز سایه جنگ و ... را دستاورد برجام قلمداد می کردند و می کنند به دستاورد ملموسی در این عرصه نرسیده ایم. حتی بیم آن وی می رود که برجام کنار گذاشته شود و کشورمان را به کانال‌های ناقصی مانند اینستکس مشغول کنند و با شرایطی که دیپلمات های هسته ای کشورمان مطرح می کنند که نمی دانند این موارد چیست و برای آنچیزی که نمی دانند چیست برای کشور هزینه سازی می کنند، افتادن در این مسیر دور از ذهن نیست.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: