دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - 2019 August 19
کد خبر: ۸۸۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
نقدی بر سخنان رئیس جمهور در جمع کارگران؛
یاران نیوز: برای شروع برخورد با چنین مسائل، موضوعات و پدیده هایی پیشنهاد می کنیم که آقای روحانی و دولت شان با همراهی سایر قوا و ارکان حکومتی قبل از به زانو در آوردن آمریکا، وضعیت «ایران خودرو و سایپا و دلالی هایی که به واسطه آنها صورت می گیرد» را سامان بدهند. فعلا همین یک موضوع را به نتیجه برسانید، انتظار دیگری نداریم. بعد از آن می توانید سایر مسائل و موضوعات را با داخلی ها و خارجی ها حل کنید!
به گزارش یاران نیوز؛ حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهور صبح امروز در سی‌امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه کشوری با تأکید بر اینکه دشمن را به زانو در خواهیم آورد، ادامه داد: کارگران غیور ایران، جوانان نخواهند گذاشت، آمریکا پیروز شود و دولت این کشور را به زانو در می‌آوریم؛ اتفاقی که رئیس جمهور به آن اشاره دارد، از پیش فرض هایی برخوردار است که اول باید آنها را محقق کرد، بعد به سمت به زانو درآوردن آمریکا رفت.
 
به گزارش «تابناک»، مردم ایران به واسطه تحریم های ظالمانه آمریکا و نماندن دولتمردان این کشور بر پای عهد و تعهد خود از سال گذشته فشارهای اقتصادی زیادی را متحمل شده اند؛ تا جایی که قیمت بسیاری از کالاها سر به فلک کشیده و از طرفی قدرت خرید مردم به واسطه کاهش بی حد و اندازه ارزش پول ملی به شدت کاهش پیدا کرده است؛ این موضوع فاصله طبقاتی را افزایش داده و اقشار ضعیف جامعه را هر روز ضعیف تر و ناتوان تر کرده است.
 
در طرف مقابل آمریکایی ها برای به زانو در آوردن جهوری اسلامی و وادار کردن ایران به انجام مذاکره با دولت ایالات متحده از هیچ تلاشی فروگذار نبوده است تا دولت «دونالد ترامپ» بتواند از این موضوع به عنوان یک دستاورد در عرصه بین المللی در انتخابات 2020 آمریکا بهره ببرد. هرچند تاکنون تنها توانسته فشار زیادی بر حکومت، دولت و مردم ایران وارد کند، اما در عمل دستاورد خاصی نداشته است.
 
آنها به احتمال فراوان راه های زیادی را که یکی از آنها همین افزایش فشار تحریمی است، تلاش برای جلوگیری از صادرات نفت ایران و ... را دنبال خواهند کرد، اما آنچه از همین الان هم می توان حدس زد، این است که ایران مشکلی برای صادرات نفت خود با وجود همسایه ها و دوستان منطقه ای بی شمار و همچنین دسترسی گسترده به آب های آزاد نخواهد داشت. اما به هر حال این فشارها تاثیراتی بر اقتصاد کشور دارد.
 
بنا به اذعان کارشناسان آنچه امروز باعث تشدید مشکلات اقتصادی در کشور ما شده، سوء استفاده، رانت خواری و فسادهای داخلی است که تاثیراتی به مراتب بیشتر از تحریم های خارجی داشته است. این رویه حتی توسط برخی کمپانی ها و شرکت های داخلی نیز بعضا دنبال شده است. آنها برای کسب سود بیشتر و تامین هزینه ها، مخارج و ریخت و پاش های بی اندازه خود حاضرند بازار و اقتصاد کشور را به کل دستخوش تحولات غیرطبیعی کنند.
 
در راه مبارزه با این افراد و کمپانی ها یا به دلیل نفوذ آنها در برخی بخش ها و یا به دلیل تلاشی که آنها برای وابسته کردن اقتصاد کشور و شاغل کردن تعدادی از کارگران در مجموعه های خود داشته اند، شاهد سهل انگاری های زیادی بوده ایم و همچنان هم هستیم. همین رویه باعث شده است که اقتصاد کشور به واسطه اقدامات خاص چنین افراد و شرکت هایی دچار نوسان های غیر طبیعی بشود که بعضا حتی از اثرات تحریم بر اقتصاد کشور بیشتر بوده است.
 
حالا که آقای رئیس جمهور تاکید کرده که می خواهد آمریکا را با کمک کارگران و ملت ایران به زانو در بیاورد و اتفاقا این موضوع گزاره ای صحیح هم هست، پیشنهاد می کنیم قبل از انجام این کار ایشان، دولت و وزیران شان با رانت خواری ها، دلالی ها و شرکت های سوء استفاده کننده از شرایط اقتصادی کشور مقابله کرده و انها را به زانو در آورند؛ چراکه این موضوع می تواند آثار اقتصادی تحریم ها را به شدت کاهش دهد.
 
اگر این افراد و شرکت ها که به بهانه تحریم خون ملت را در شیشه می کنند و هر روز به دارایی خود و عده ای خاص می افزایند و اقشار ضعیف جامعه را ضعیف و ضعیف تر می کنند، به زانو در بیایند؛ بسیاری از مشکلات کشور و مردم خود به خود حل خواهد شد، لذا به رئیس جمهور محترم پیشنهاد می کنیم در وهله اول عزم خود و سایر قوا و دستگاه های اجرایی را برای برخورد جدی با این پدیده ها جزم کنند، سپس سراغ به زانو درآوردن آمریکا بروند.
 
برای شروع برخورد با چنین مسائل، موضوعات و پدیده هایی پیشنهاد می کنیم که آقای روحانی و دولت شان با همراهی سایر قوا و ارکان حکومتی قبل از به زانو در آوردن آمریکا، وضعیت «ایران خودرو و سایپا و دلالی هایی که به واسطه آنها صورت می گیرد» را سامان بدهند. فعلا همین یک موضوع را به نتیجه برسانید، انتظار دیگری نداریم. بعد از آن می توانید سایر مسائل و موضوعات را با داخلی ها و خارجی ها حل کنید!
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: