دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - 2019 November 18
کد خبر: ۸۹۷۳
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
آیا با غیرحرفه ای ها می توان حرفه ای عمل کرد؟
بیژن زنگنه، وزیر نفت فردی را به عنوان سرپرست یک نهاد مهم در عرضه دیپلماسی انرژی منصوب کرده است که سوابق تحصیلی و حرفه ای ایشان کمتر ارتباطی با وظایف و رسالت چنین نهادی دارد.
به گزارش خط بازار، با اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، مسئله نفت برای کشور در شرایط خاصی قرار دارد. آمریکایی ها با استفاده از تمامی ظرفیت ها و ابزار سیاسی و اقتصادی خود به دنبال تحریم خرید نفت از ایران هستند و لذا شاهد یک جنگ تمام عیار در عرصه اقتصاد نفتی هستیم. قدر مسلم برای پیروزی در چنین جنگ اقتصادی، بایستی هوشمندانه عمل کرد.
 
"مدیریت کل امور اوپک و روابط بامجامع انرژی" یکی از اصلی ترین مراکزی است که در نقطه ثقل جنگ نفتی علیه کشور قرار دارد. نگاهی به شرح وظایف این مدیریت کل به خوبی بیانگر جایگاه ویژه آن در عرصه دیپلماسی انرژی به ویژه نفت می باشد:
 
مدیریت کل امور اوپک و روابط بامجامع انرژی تمام مسائل خرد و کلان بازار نفت وگاز را مورد بررسی قرار می‌دهد و گزارشات این مدیریت از جمله گزارش اجلاس‌های وزیران نفت اوپک بطور خیلی محرمانه بدست عالی‌ترین مقامات سطوح کشور اعم از مقام معظم رهبری تا ریاست محترم جمهوری برای کسب تکلیف به منظور اتخاذ تصمیمات لازم در این کنفرانس‌ها می‌رسد. این نهاد که دارای 5 اداره زیرمجموعه"اداره مطالعات بازار نفت؛ اداره مطالعات انرژی؛ اداره سیاست‌های انرژی؛ اداره مجمع بین‌المللی انرژی؛ اداره مجمع کشورهای صادرکنندة گاز و اداره محیط زیست" می باشد، مدیریت کلان نفت و گاز در بازارهای بین المللی را بر عهده دارد.
 
قدر مسلم موفقیت چنین نهاد حساسی در گرو انتخاب مدیران حرفه ای با سوابق مرتبط است. به خصوص در شرایط کنونی که تحریم های نفتی به نقطه اوج خود رسیده و فرصت آزمون و خطا وجود ندارد. این در حالی است که بیژن زنگنه، وزیر نفت فردی را به عنوان سرپرست"مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی" را انتخاب کرده است که سوابق تحصیلی و حرفه ای ایشان کمتر ارتباطی با وظایف و رسالت چنین نهادی دارد.
 
بیژن زنگنه در سال گذشته در حکمی"محمد تائب" را به عنوان «سرپرست مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی» منصوب کرد. در حکم بیژن زنگنه به محمد تائب آمده است:"با عنایت به تعهد، سوابق و صلاحیت حرفه ای جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان «سرپرست مدیریت کل امور اوپک و روابط بامجامع انرژی» وزارت نفت منصوب می شوید. امید است با اتکال به ایزد متعال و تعامل با سایر کارکنان صدیق و وظیفه شناس آن مدیریت در انجام امور و اهداف عالیه مورد نظر وزارت نفت موفق و موید باشید."
 
 
 
 
محمد تائب دارای دکترای کشاورزی است که تدریس در دانشگاه در حوزه امور کشاورزی از سوابق علمی وی است. همچنین تائب در اداره تغییر اقلیم دبیرخانه اوپک نیز حضور داشته است. شاید تنها توانمندی مرتبط ایشان که تا حدودی می تواند در حوزه انرژی مفید باشد، تسلط به زبان انگلیسی است.
 
براین اساس این سوال مطرح است آیا فردی که تسلط کافی به مسائل فنی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماسی بازار نفت و گاز ندارد، می تواند در رایزنی با اعضای اوپک و غیراوپک، در مقابله با تحریم های نفتی علیه کشور، نقش آفرینی کند؟
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: