پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - 2019 November 21
کد خبر: ۸۹۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
جریان اقتصادی کارگزاران/3
بررسی اسناد شرکت های دریافت کننده ارز 4200 و روزنامه رسمی نشان می دهد که در حدود نیم میلیون دلار ارز 4200 صرفا به یک جریان خاص تعلق گرفته است.
به گزارش یاران نیوز به نقل از خط بازار، شاید اغراق آمیز نباشد اگر بگوییم یکی از گروه هایی که بیشترین سود را از ممنوعیت واردات خودرو برده است، تولیدکنندگان خودروهای چینی باشند. هرچند که بیشترین قسمت از این خودروها در کشور مونتاژ می شود و نه تولید ولی علی ای حال این خودروسازان استفاده حداکثری از بازار برده اند.

فارغ از ایران خودرو و سایپا، دو شرکت اصلی تولید و عرضه کنندگان خودروهای چینی،"کرمان موتور و خودروسازی مدیران(مدیران خودرو)" هستند که طبق آمار اتاق بازرگانی در صدر دریافت کنندگان ارز دولتی طی یک سال اخیر بوده اند. براساس این گزارش این دو شرکت روی هم رفته در حدود 450 میلیون دلار(به ارزش دلاری) ارز دریافت کرده اند.

این در حالی است که شرکت"کرمان موتور" با عرضه خودروهای لیفان و جک و شرکت"مدیران خودرو" با عرضه خودروهای ام وی ام و چری تقریبا در یک سال اخیر یکه تاز بازار خودرو بوده اند. چرا که عطش بازار برای خرید خودروهای با کیفیت با بسته شدن واردات خودرو به سمت این قبیل خودروها سوق یافت.

با بررسی دقیق تر روابط سهام داری این دو شرکت با یکدیگر مشاهده می کنیم که دو ضلعی کرمان خودرو و خودروسازی مدیران(تحت نفوذ جریان کارگزاران) با ضلع سومی به نام شرکت"قوای محرکه کرمان خودرو" تکمیل می شود. بررسی روزنامه رسمی نشان می دهد که بهرام شریعت، رئیس هیئت مدیره شرکت خودروسازی مدیران، همزمان مدیرعامل شرکت قوای محرکه کرمان خودرو می باشد. جالب اینجا است وی به نمایندگی از شرکت صنایع خودروسازی کرمان(کرمان خودرو) عضو هیئت مدیره است.لازم به ذکر است که علاوه بر بهرام شریعت، علیرضا ولیانی به نمایندگی از طراحی و مهندسی قطعات کرمان خودرو و بهمن خودآموز به نمایندگی از شرکت کرمان موتور در شرکت قوای محرکه کرمان خودرو عضو هیئت مدیره می باشند.


نام

سمت

به نمایندگی

بهرام شریعت

مدیرعامل

صنایع خودروسازی کرمان(کرمان خودرو)

علیرضا ولیانی

نایب رئیس هیئت مدیره

طراحی و مهندسی قطعات کرمان خودرو

بهمن خودآموز

عضو هیئت مدیره

شرکت کرمان موتور


همچنین طبق اظهارنظر مهران امیرزاده مدیرعامل گروه اقتصادی کرمان خودرو در سال گذشته، گروه کرمان خودرو، در حدود 10 درصد از سهام مدیران خودرو را در اختیار دارد.


فلذا براساس این اسناد به وضوح مشخص است که منافع 450 میلیون دلار ارز 4200 نصیب یک جریان خاص شده است. جریانی که به طور متوسط طی چند سال اخیر تاکنون در حدود 15 درصد از سهم بازار خودرو را در اختیار داشته است. 

در مطالب بعدی بیشتر در خصوص جریان اقتصادی کارگزاران و روابط دو شرکت خودروسازی مدیران(مدیران خودرو) و صنایع خودروسازی کرمان(کرمان خودرو) صحبت خواهیم کرد.

ادامه دارد...

انتهای متن

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: