يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 26
کد خبر: ۸۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
درحالی که جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و ایجاد وحدت میان کشورهای اسلامی و همچنین ریشه کن کردن تروریسم تلاش‌های فراوانی کرده است، عادل الجبیر بار دیگر ادعاهای واهی خود علیه ایران را تکرار کرد.
خبرگزاری ایسنا: درحالی که جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و ایجاد وحدت میان کشورهای اسلامی و همچنین ریشه کن کردن تروریسم تلاش‌های فراوانی کرده است، عادل الجبیر بار دیگر ادعاهای واهی خود علیه ایران را تکرار کرد.
 
چهاردهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی بامداد شنبه در شهر مکه برگزار شد. عادل الجبیر، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه و یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی پس از پایان این اجلاس نشست مشترک خبری برگزار کردند.
 
عادل الجبیر در این نشست خبری با طرح ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، با بیان این که جهان اسلام امروز با چالش‌های متعددی از جمله افراطگری، تروریسم و فرقه گرایی مواجه است. جهان اسلام یک سوم بشریت را تشکیل می‌دهد و مساحت زیادی از کره زمین را گرفته و از منابع طبیعی فراوانی برخوردار است. در جهان اسلام افراد باسواد، طالب علم، مؤسسات و فرصت‌های زیادی وجود دارد که برای بالا بردن سطح زندگی امت اسلامی باید از آنها استفاده کرد اما متأسفانه طرف‌هایی وجود دارد که این فرصت‌ها را خراب می‌کنند و برای ایجاد فرقه گرایی، حمایت از تروریسم، ارسال موشک‌های بالستیک و پهپاد به شبه نظامیان تروریسم ودخالت در امور داخلی کشورهای اسلامی تلاش می‌کنند، ادعا کرد که ایران این کارها را انجام می‌دهد و علاوه بر آن به قوانین بین‌المللی پایبند نیست.
 
وی با بیان این که دو نشست سران اتحادیه عرب و سران شورای همکاری خلیج (فارس) به طور روشن ایران را محکوم کردند، با وجود تاکید ایران بر دخالت نداشتن در ماجرای نفت‌کش‌های نفتی با تکرار سیاست‌های مخرب گروه ب گفت که نشست سران سازمان همکاری اسلامی نیز رفتارهای ایران مانند آن‌چه حمله به نفتکش‌ها در خلیج عمان و حمله به پمپاژهای نفت در وسط عربستان می‌خواند را محکوم کردند.
 
این مقام سعودی مدعی شد: جهان اسلام رفتارهای ایران را نمی‌پذیرد و به آن می‌گوید که این رفتارها را متوقف کن و اگر می‌خواهی به یک کشور بااحترام تبدیل شوی سیاست احترام به دیگران را به کارگیرید.
 
در حالیکه سعودی‌ها و برخی کشورهای عربی مرزهای خود را برروی تروریست‌ها بازکردند تا وارد منطقه شوند و از آنها حمایت مالی و تسلیحاتی کردند، وی با بیان این که کشتن دیپلمات‌ها، منفجر کردن سفارت‌ها، ایجاد گروهک‌های تروریستی، قاچاق سلاح و مواد منفجره به کشورهای دیگر، حمایت از شبه نظامیان تروریستی و شلیک موشک‌های بالستیک به شهرهای دیگر رفتار و اسلوب یک کشور نیست و این مساله باعث می‌شود همسایگان به آن احترام نگذارند، مدعی شد: جهان اسلام به ایران می‌گوید ما رفتارهایت را نمی‌پذیریم همانگونه که جامعه بین المللی ایران را حامی اول تروریسم در جهان می‌داند و این مساله باعث شده است که ایران در تحریم‌های بین المللی قرار بگیرد.
 
وزیر مشاور سعودی در امور خارجه در ادامه سیاست‌های خصمانه و ایران هراسانه‌اش و در اظهاراتی فرافکنانه مدعی شد: ایران به جای اینکه اموالش را در راه حمایت از تروریسم، کشتار و ویرانی خرج کند، بر بهبود وضعیت معیشتی ملت خود تمرکز کند! مسئولیت دولت‌ها حمایت از ملت خود و تمرکز بر روی پیشرفت، امنیت، ثبات و صلح است نه ویرانی و تخریب.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: