سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 21
کد خبر: ۹۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کار های اینترنتی؛
رضا الفت نسب با بیان اینکه بسیاری از سرویس ها مانند علی بابا و اسنپ توانسته اند سرویس های غیراینترنتی را تا حد زیادی کنار بزنند، خاطرنشان کرد: شورای رقابت، مسئول ایجاد رقابت است. ما هم از شکل گیری رقابت استقبال خواهیم کرد.
به گزارش بازار، رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کار های اینترنتی در خصوص وضعیت فعلی و آینده ی کسب و کارهای اینترنتی گفت:برخلاف تصور عموم، 95 درصد کسب و کارهای اینترنتی در ضرر هستند.
 
وی در گفتگو اختصاصی با خط بازار گفت: صرف اینکه چند سرویس بازار پررونقی دارند، باعث نمی شود که بگوییم همه کسب و کارهای اینترنتی سودده هستند و باعث ایجاد انحصار در بازار گردیده اند.
 
الفت نسب با بیان اینکه بسیاری از سرویس ها مانند علی بابا و اسنپ توانسته اند سرویس های غیراینترنتی را تا حد زیادی کنار بزنند، خاطرنشان کرد: شورای رقابت، مسئول ایجاد رقابت است. ما هم از شکل گیری رقابت استقبال خواهیم کرد.
 
وی افزود: برای رقابت بهتر است کسب وکارهای آفلاین باهم کنسرسیوم تشکیل دهند و خود را به روز رسانی کنند. چه بخواهیم چه نخواهیم سرویس‌های جدید جای سرویس‌های قدیمی را می گیرند.
 
عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی با اشاره به این موضوع که کسب و کارهای آنلاین دارای مجوز، راهی جز شفافیت مالیاتی ندارند و این به ماهیت فعالیت آنها بر می گردد گفت: به دلیل آنکه تمام محصولات شان را روی وب‌سایت شان عرضه می کند، بنده قویا فرار مالیاتی توسط کسب و کارهای اینترنتی را تکذیب می کنم.
 
وی در پاسخ به این سوال که در این حوزه موازی‌کاری صورت می‌گیرد و مشخص نیست کدام نهاد ذیربط مسئول می باشد که همین امر موجب دلزدگی بخش خصوصی می گردد، گفت: قانون نظام صنفی به عنوان یک مرجع بیان می کند تمام فعالیت های در بستر فضای مجازی باید با مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی صورت بگیرد اما امروزه متاسفانه ۱۶ نهاد به صورت مجزا برای کسب و کار های مجازی خود را ذیربط می دانند آیین نامه می نویسند و نظر می دهند.
 
الفت نسب افزود: از جمله این نهادها می توانم پلیس آگاهی، پلیس فتا، پلیس اماکن، حفاظت اطلاعات پلیس ناجا، سپاه، مرکز اصناف ، وزارت ارتباطات، مرکز توسعه را نام ببرم و مشخص نیست که کدام نهاد حرف نهایی را میزند.
 
وی گفت: متاسفم بگویم که از ناحیه دولت این بی نظمی ها وجود دارد تمام مشکلات ما در حوزه فعالیت‌های فضای مجازی از سمت دولت می باشد و این دولت است که در فعالیتهای مجازی اخلال ایجاد می کند.
 
سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی همچنین افزود: خواهان این هستیم که دولت تکلیف را روشن کند و یک نهاد به صورت یکپارچه کار نظارت و صدور مجوز را انجام دهد که بخش خصوصی از سردرگمی خارج شود.
 
وی ادامه داد: بی نظمی در این حوزه به حدی است که حتی بعضاً تصمیماتی که در شهرستان ها اخذ می شود با تصمیماتی که در تهران گرفته می شود متفاوت است.
 
الفت نسب همچنین تصریح کرد: آمار سهم فروش آنلاین از کل خرده فروشی کشور 1 تا 1.2 درصد می باشد که این عدد در چین و آمریکا و لندن بین 18 تا 20 درصدد است و در ترکیه نیز بیش از 6 درصد می باشد. این در حالی است که ظرفیت ما بسیار بیشتر از ترکیه می باشد.
 
وی تصریح کرد: هر روز بیش از ۲ میلیون سفر در سایت های تاکسی آنلاین ثبت می گردد. سال گذشته دیجی کالا رکورد ثبت سفارش در یک روز را زد و بیش از یکصد و بیست هزار سفارش در یک روز را ثبت کرد. این سایت همچنین این ظرفیت را دارد که 200 تا 300 هزار سفارش را در روز را ثبت کند. با وجود این چنین ظرفیت‌هایی متاسفانه سالهاست که سهم فروش آنلاین از کل خرده فروشی حدود یک درصد می باشد.
 
الفت نسب همچنین با بیان این نکته که تحریم‌ها به ما در این حوزه ضربات سهمگین زده است و نمی‌توانیم محصولاتمان را صادر کنیم گفت: با بسیاری از کشورها از جمله سوریه، روسیه، ترکیه ،عراق روابط حسنه داریم که می توانیم در بازار آنها سهم داشته باشیم. اما ضعف دستگاه دیپلماسی مان باعث شده است که در این کشورها در این حوزه سهمی نداشته باشیم.
 
وی در پایان تاکید کرد: خوب است که دستگاه دیپلماسی کسب و کارهای مجازی را جدی تر بگیرد و هنگامی که دولت تیمی را به کشورهای دیگر می فرستد، نماینده ای از ما نیز در گروه تیم مذاکره کننده حضور داشته باشد که راه را برای حضور فعال مان در آن کشورها هموار کند
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: