يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 26
کد خبر: ۹۰۷۴
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
/سازمان حمایت پاسخ دهد
در پی اظهارنظر مقامات رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان در خصوص اخذ مابه التفاوت شرکت آرین موتور، چند نکته قابل تامل وجود دارد:
به گزارش خط بازاردر پی اظهارنظر مقامات رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان در خصوص اخذ مابه التفاوت شرکت آرین موتور، چند نکته قابل تامل وجود دارد:
 
1-همانگونه که می دانیم مطابق قانون کشور و قانون شرع، هرگونه تغییر در قیمت کالایی که با قیمت قطعی خریداری شده است و وجه آن مطابق قرارداد بطور کامل توسط خریدار پرداخت شده است، ممنوع و حرام می باشد و فروشنده موظف است کالای فروخته شده یا پیش فروش شده با قیمت قطعی را که وجه آن مطابق با توافق قبلی بطور کامل پرداخت شده است را بدون هیچگونه افزایش قیمتی تحویل دهد. بنابراین حتی اگر مجوز یا مصوبه ای از هیات وزیران یا هر مقام مسوول دیگری بر خلاف این قانون صادر شود، محل سوال و قابل تامل است.
 
2- در بند 14 دستورالعمل ابلاغی بند 7 مصوبه ی مذکور، بین عبارات "قرارداد فروش" و "قرارداد پیش فروش" تمایز قایل شده است و سپس در بند 15 همان دستورالعمل آمده است: "اعمال تاثیر تغییرات هزینه ای ناشی از دریافت مابه التفاوت برای خودروهای موضوع بند 1 مصوبه، در قیمت نهایی خودروهای پیش فروش شده توسط شرکت های عرضه کننده با تایید سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مجاز می باشد." بنابراین دردستورالعمل فوق، مجوزی برای افزایش قیمت خودروهایی که دارای "قرارداد فروش" می باشند، صادر نشده است، بلکه به شرکت های عرضه کننده صرفا اجازه داده شده تا تاثیرات هزینه ای ناشی از پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز را در محاسبه ی "قیمت نهایی" خودروهای پیش فروش شده (یعنی آن دسته از خودروهایی که "قیمت نهایی" آنها در زمان عقد قرارداد، نهایی و قطعی نشده است و به صورت "غیر قطعی" پیش فروش شده اند) لحاظ نمایند.
 
3- در ماده ی 4 آیین نامه ی اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو، روش ها و ضوابط فروش خودرو به 5 دسته ی متفاوت تقسیم شده است: 1-تحویل فوری2-پیش فروش قطعی 3- پیش فروش عادی 4-مشارکت در تولید 5-سفارشی تعداد محدود. سپس در تبصره ی 1 این ماده آمده است: "حداکثر مبلغ قابل دريافت در قراردادهاي پيش فروش معادل پنجاه درصد قيمت فروش نقدي محصول مورد نظر در هنگام عقد قرارداد مي باشد." با توجه به اینکه در اکثر قراردادهای شرکت آرین موتور پویا با مشتریان، علاوه بر تعیین قیمت قطعی خودرو، صددرصد مبلغ خودرو(بیش از پنجاه درصد) در همان زمان عقد قرارداد از مشتری دریافت شده است، بنابراین مطابق این تبصره، قراردادهای فوق از نوع "پیش فروش" محسوب نمی شوند و تابع قوانین "فروش با تحویل فوری" می باشند.
 
4-بسیاری از قراردادهای آرین موتور با خریداران، پس از تاریخ ممنوعیت واردات و پیش فروش خودرو (تیرماه 97) نوشته شده است. و در آن زمان نمایندگی های مجاز فروش خودرو صرفا مجاز به فروش فوری(30 روزه) خودروهای ترخیص شده بودند و اجازه ی پیش فروش نداشتند. بنابراین خودروهایی که در این تاریخ توسط آرین موتور فروخته شده اند قاعدتا نباید مشمول مصوبه ی فوق در زمینه ی خودرو های پیش فروش شده شوند وگرنه تخلف محسوب می شود.
 
بنابر دلایل ذکر شده، برخی از مسئولین سازمان حمایت، مبنی بر قانونی بودن دریافت وجه اضافی تحت عنوان مابه التفاوت نرخ ارز از خریداران آرین موتور که اکثرا خودروهای خود را با قراردادهای فروش فوری(تحویل ۳۰ روزه) و با مبلغ قطعی خریداری کرده اند و صددرصد وجه قطعی قرارداد را همزمان با عقد قرارداد پرداخت نموده اند نادرست می باشد.
 
انتهای متن
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: