چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 22
کد خبر: ۹۰۷۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
واگذاری بخشی از سهام بنیاد به یک شرکت خارجی
کارشناس امور سهام بانک سینا در گفتگو با خبرنگار خط بازار:گویا روند واگذاری مازاد سهام بنیاد به یک شرکت خارجی در حال انجام است که البته از جزئیات آن اطلاعات خاصی وجود در دست نیست.
به گزارش  خط بازار"بنیاد مستضعفان از سال 1389 سهامداری خود را در بانک سینا آغاز و 33 درصد سهام این بانک را از آن خود کرد. در سال 1391 این بنیاد به صورت ترکیب بنیاد مستضعفان و بخش اول اداری در مجموع تملک 63.55 درصد این بانک را از آن خود کرد که در ابتدا بخش اول اداری بنیاد مستضعفان 47.22 درصد سهام و بنیاد مستضعفان نیز 16.32 درصد سهام را در اختیار گرفت در ادامه همین سال این ترکیب به شکل بنیاد مستضعفان بخش اول اداری 39.11 درصد و بنیاد مستضعفان 24.51 درصد تغییر کرد.
 
در سال 1393 اما این دو سهام با هم ترکیب شدند تا بنیاد مستضعفان به تنهایی سهامدار 63.52 درصد سهام این بانک شود. این موضوع همچنان ادامه داشت تا 2 درصد دیگر به مجموع سهماداری بنیاد در این بانک افزوده شود و حالا بنیادی ها 65 درصد سهام بانک سینا را در اختیار دارند. مسئله ای که در ظاهر با قوانین نظام بانکی کشور مغایر است. چرا که در نهایت سازمانها و نهادها می توانند تملک 33 درصد سهام یک بانک را بر عهده داشته باشند که البته این قضیه منوط به ارائه ی مجوز بانک مرکزی خواهد بود که در غیر اینصورت سقف سهامداری در بانکها و مؤسسات اعتباری 10 درصد است.
 
در همین رابطه یکی از کارشناسان امور سهام بانک سینا در گفتگو با خبرنگار خط بازار صراحتا اعلام نمود که داشته گویا روند واگذاری مازاد سهام بنیاد به یک شرکت خارجی در حال انجام است که البته از جزئیات آن اطلاعات خاصی وجود در دست نیست.
 
حتی اگر این واگذاری انجام شود یک موضوع همچنان جای ابهام دارد و آن اینکه طی سالهای گذشته که بنیاد مستضعفان برخلاف قانون 65 درصد سهام این بانک را دراختیار داشت و در سود حاصل از این سهامداری شریک بود آیا منابع حاصله طبق اصول و قوانین بانکی بوده و یا خیر؟ و آیا اساسا این منابع قابل بازگشت است یا خیر؟
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: