سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 28
کد خبر: ۹۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
بیکاری بیش از 1000 نفر به خاطر اقدام دستگاه نظارتی/
اینکه در یک سال اخیر دستگاه های نظارتی با قدرت مصمم بر ریشه کن کردن فساد در بخش های مختلف به ویژه صنعت خودرو می باشند، امری مبارک است.......
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز؛ در اقتصاد و صنعت "فضای امن" و "فضای امنیتی" دو عبارتی هستند که شاید در ظاهر اختلاف شان چند حرف باشد ولی در عمل دو معنای کاملا متفاوتی را دارند. فضای امن عاری از هر گونه هیاهو سیاسی، زدوبند، اجحاف و فساد است ولی در فضای امنیتی، تنش، ترس از تصمیم گیری، ناامنی، محافظه کاری غوغا می کند. در غالب کشورهای موفق، این فضای امن است که قوت و پشتوانه فعالان اقتصادی و صنعتی به ویژه تولیدکنندگان است و برعکس فضای امنیتی حاصلی جزء فرار سرمایه، کاهش فعالیت های مولد و تولیدی ندارد.
 
اینکه در یک سال اخیر دستگاه های نظارتی با قدرت مصمم بر ریشه کن کردن فساد در بخش های مختلف به ویژه صنعت خودرو می باشند، امری مبارک است ولی نکته قابل توجه این است که آیا هدف از این اقدامات ایجاد فضای امن است یا امنیتی؟ مسلما انتخاب هر کدام از این دو هدف، روش متناسب به خود را دارد. به طور مثال اگر هدف دستگاه های نظارتی ایجاد فضای امن باشد، یقینا برخوردها و بازخواست ها نباید بر روند فعایت تولیدی شرکت های خودروسازی و قطعه سازی لطمه وارد کند. ولی اگر هدف "عالمانه یا جاهلانه"،"عامدانه یا سهوا" ایجاد فضای امنیتی باشد، یک بازی دو سر باخت است که بازنده یک طرف کشور و بازنده دوم شرکت ها می باشند.  
 
در فضای امنیتی نظارت ها نه تنها منجر به قوت گرفتن بخش مولد صنعت نمی شود بلکه با ایجاد در زنجیره ارزش، تولید را کند می کند. در فضای امنیتی، نظارت ها بیشتر سلیقه ای، یک جانبه و به دور از واقعیت می شود در حالی در فضای امن، فرض بر حسن عملکرد شرکت ها است و در خصوص موارد مبهم، ساعت ها و روزها بررسی صورت می گیرد و بعد از حصول نتیجه برخورد حاصل می شود.
 
شاهد مثال این موضوع، بررسی عملکرد شرکت قطعه سازی"ف" توسط دستگاه های نظارتی است. این اقدام نه تنها منجر به ایجاد فضای امن برای صنعت خودرو نشده است بلکه تاکنون به دلیل ایجاد فضای امنیتی و توقف خرید و تولید بیش از 1000 نیروی کار، از کار خود بیکار شدند. به بیان دیگر نظارت و بازرسی به جای تقویت بخش تولید، منجر به اثربخشی تحریم ها بر صنعت خودرو شده است. اینکه دستگاه نظارتی شرکت ها را صرفا به واسطه تشابه اسمی و بدون پشتوانه مستدل به یک مسئول ارشد یا جریان سیاسی بچسباند، تقویت فضای امنیتی در صنعت است و نه فضای امن. درخواست تولیدکننده صنعت خودرو از مسئولین دستگاه های نظارتی همچون رئیس محترم قوه قضائیه و رئیس سازمان بازرسی کل کشور ایجاد فضای امن برای تقویت تولید ملی و برخورد با رفتارهای سلیقه گی، یک جانبه و سیاسی با تولیدکنندگان است.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: