سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 25
کد خبر: ۹۷۳
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۴
یاران// جام جهانی کشتی فرنگی در حالی از فردا به میزبانی کشورمان آغاز می‌شود که این تیم در غیاب محمد بنا کار سختی برای تکرار قهرمانی‌های ۳ دوره گذشته دارد.

این بار محمد بنا دیگر نیست و تیم ملی کشتی فرنگی باید بدون سردارش به مصاف حریفان برود؛ سرداری که بیش از هر چیزی نقش پررنگش در این تیم به چشم می‌آمد.

به هر حال، حالا دیگر «بنا» نیست و شاگردانش باید در غیاب او آزمونی سخت را پشت سر بگذارند تا برای نخستین بار در طول این سال‌ها بدون او گام در میدانی مهم بگذارند.

ترکیب تیم هم نسبت به سال‌های قبل حسابی دگرگون شده است و در غیاب المپیکی‌ها به غیر از باباجان‌زاده، نفرات دوم و سوم فرصت بیشتری برای خودنمایی خواهند داشت.

در کادر فنی هم تغییراتی زیادی صورت گرفته است؛ بعد از کناره‌گیری بنا، خیرآبادی و نوربخش راهی آذربایجان شدند و اسماعیل‌نژاد هم خانه نشین شد تا هدایت فرنگی‌کاران به دست جزینی و اسفندیاری‌فر سپرده شود.

باید دید آیا فرنگی‌کاران کشورمان در غیاب محمد بنا در ایران قادر به حفظ جام و کسب چهارمین عنوان قهرمانی متوالی در جام جهانی خواهند بود یا نه؟ مأموریتی که غیرممکن می نماید اما مردم کشورمان به جز قهرمانی انتظاری دیگر ندارند.

تیم ملی کشتی فرنگی ‌ایران در ۳ دوره اخیر این رقابت‌ها جام قهرمانی را بالای سر برده بود.

* حاجی‌پور به دنبال سوریان؛ عبدولی در اندیشه درخشش

در وزن نخست قهرمان المپیک حمید سوریان حضور ندارد و به جای او سامان عبدولی در کنار حاجی‌پور روی تشک خواهد رفت. حاجی‌پور که مدال برنز آسیا و سابقه حضور در رقابت‌های جهانی را دارد، در جام جهانی هم کشتی گرفته است و در عین جوانی باتجربه است.

سامان عبدولی هم که برادر کوچکتر سعید عبدولی قهرمان جهان و ملی‌پوش ایران در المپیک است، مدال نقره جوانان جهان را نیز در کارنامه دارد.

میدان جام جهانی می‌تواند بهترین فرصت برای عبدولی برای ستاره شدن باشد. پیروزی در وزن اول در مسابقات تیم به تیم اهمیت بسیاری دارد چرا که باعث بالا رفتن روحیه تیمی و کاهش استرس سایر فرنگی‌کاران می‌شود. اگر حاجی‌پور و عبدولی از عهده مأموریتشان به خوبی برآیند می‌توانند نویدبخش پیروزی برای کشورمان باشند.

* چه کسی جای امید را می‌گیرد؟

در وزن دوم هم یکی دیگر از قهرمانان المپیک غایب است. امید نوروزی که بعد از المپیک ساز جدایی‌اش را کوک کرده بود و هر دم از بی‌توجهی مسئولان سخن می‌گفت نیز قید جام جهانی را زد تا ایران را تنها بگذارد.

عبدالمحمد پاپی و حمید زارع در این وزن روی تشک جام جهانی خواهند رفت.

پاپی که سال‌هاست به عنوان نفر دوم در این وزن پشت سر امید نوروزی قرار گرفته، فرصت را برای تثبت جایگاهش در وزن دوم مناسب می‌بیند و می‌تواند با درخشش در این رقابت‌ها گامی رو به جلو بردارد. زارع نیز که در جام جهانی ۲۰۱۰ روی تشک رفت و یک کشتی هم گرفت؛ در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا نیز به عنوان نماینده کشورمان حاضر بود که به عنوانی بهتر از هفتمی نرسید.

زارع حالا این فرصت را دارد تا ناکامی‌ها گذشته را به دست فراموشی سپرده و با نتایج خوب در این رقابت‌ها به دنبال رسیدن به دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی باشد.

* حضور با تجربه‌ها در وزن دوم در غیاب بدشانس المپیک

در وزن سوم هم مانند ۲ وزن اول ملی‌پوش ایران در المپیک غایب است. عبدولی که در المپیک بدشانس بود و حسرت به دل ماند، بعد از این رقابت‌ها دچار سانحه رانندگی و خانه‌نشین شد. هر چند که این اتفاق خیلی هم برای او بد نشد تا بهانه‌ای برای عدم حضور در این مسابقات داشته باشد.

شاید علی محمدی و افشین بیابانگرد که هر دو از باتجربه‌های تیم هستند، اجازه ندهند زیاد جای خالی عبدولی احساس شود. محمدی که سال‌هاست در تیم ملی حضور دارد و به عنوان باتجربه‌ترین فرنگی‌کار و کاپیتان تیم ملی محسوب می‌شود سابقه حضور در مسابقات جهانی و المپیک پکن و چندین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا و جام جهانی را نیز در کارنامه دارد؛ که این تجربه می‌تواند به مدد فرنگی‌کاران بیاید.

در کنار او افشین بیابانگرد نیز سال‌ها در تیم ملی به عنوان جایگزین حضور داشته است، وی که در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۲ نیز در ترکیب تیم ایران قرار گرفت به عنوانی بهتر از دومی نرسید و جام جهانی بهترین فرصت است تا شایستگی‌هایش را نشان دهد.

* وزن چهارم در سیطره علیزاده‌ها

بدون شک در ۷۴ کیلو بهترین ترکیب موجود روی تشک خواهد رفت جایی که فرشاد علیزاده با کوله‌باری از تجربه و مدال جهانی در کنار جوانی باانگیزه به نام هادی علیزاده روی تشک خواهند رفت.

برای فرشاد علیزاده که با اشتباهات خودش حضور در المپیک را از دست داد و بعد از آن حسابی در حاشیه بود، جام جهانی می‌تواند فرصتی ایده‌آل برای بازگشت دوباره به تیم ملی باشد. در کنار او جوان با انگیزه‌ای که مدال طلای آسیا و حتی حضور در مسابقات گزینشی المپیک را در کارنامه دارد در اندیشه تثبیت جایگاهش در تیم ملی و رسیدن به دوبنده اول تیم ملی کشتی فرنگی است.

به نظر می‌رسد باید در این وزن با حضور کشتی‌گیران سرشناسی همچون رومن ولاسوف روس و شرف تفنگ ترک شاهد کشتی‌های زیبایی باشیم.

* بازگشت نعمت‌پور در غیاب گلادیاتور

بعد از ناکامی اخلاقی در المپیک لندن که «بنا» از او به عنوان گلادیاتور نام می‌برد و او هم مانند سایر همقطارانش قید حضور در جام جهانی را زد، بار دیگر نعمت‌پور به عنوان نفر اول در این میدان روی تشک می‌رود.

نعمت‌پور که رقابتی نزدیک با اخلاقی برای حضور در المپیک داشت و در نهایت حضور در این رقابت‌ها را از دست داد حالا به دنبال فرصتی برای جبران مافات است. نعمت‌پور باتجربه که مدال طلای بازی‌های آسیایی، قهرمانی آسیا و چندین دوره حضور در جام جهانی را در کارنامه دارد یکی از وزنه‌های تیم ایران در این رقابت‌ها است. در کنار طالب باتجربه، قیطاسی می‌تواند به عنوان کشتی‌گیر ذخیره روی تشک برود.

* ذخیره‌ها به دنبال دوبنده تیم ملی

این وزن که در سال‌‌های اخیر با حضور علی‌اکبری، قربانی و رضایی همواره از نقاط قوت تیم ایران بوده است حسابی دچار تغییر شده است.

در وزن پنجم هم جای خالی قهرمان المپیک به خوبی احساس می‌شود. قاسم رضایی هم ترجیح داد بعد از المپیک به استراحت بپردازد، هر چند که او در چند اردو بعد از المپیک حاضر شد، اما در نهایت تصمیم گرفت در این رقابت‌ها به میدان نرود.

داود گیل نیرنگ که مدال نقره جوانان جهان و نقره و طلای آسیا را در کارنامه دارد کم تجربه نیست و می‌تواند جای خالی رضایی را پر کند.

مهدی علیاری نیز دیگر ملی‌پوش کشورمان در این وزن است که در جام جهانی روی تشک خواهد رفت. علیاری هم که مانند سایر کشتی‌گیران این وزن سال‌ها در سایه علی‌اکبری، قربانی، قاسم رضایی و داود گیل نیرنگ قرار گرفته است، فرصت مناسبی برای حضور در این رقابت‌ها دارد.

* تنها بازمانده در سنگین وزن

بشیر باباجان‌زاده تنها بازمانده المپیکی‌ها است که در تیم ملی روی تشک خواهد رفت. حضور باباجان‌زاده باتجربه در تیم ایران می‌تواند بسیار حیاتی باشد به خصوص ‌در مسابقاتی که کار تیم‌ها به دیدار پایانی کشیده می‌شود تعیین کننده است.

در کنار بشیر با تجربه امیر قاسمی منجزی جوان نیز حضور دارد که می‌تواند در مسابقاتی که حساسیت کم‌تری دارد به میدان برود.

جام جهانی کشتی فرنگی اول و دوم اسفندماه با حضور ۱۰ تیم برتر جهان در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار می‌شود.

* ترکیب تیم ایران در این رقابت‌ها به شرح زیر است:

۵۵ کیلو: محسن حاجی‌پور و سامان عبدولی

۶۰ کیلو: عبدالمحمد پاپی و حمید زارع

۶۶ کیلو: افشین بیابانگرد و علی محمدی

۷۴ کیلو: فرشاد علیزاده و هادی علیزاده پورنیا

۸۴ کیلو: طالب نعمت‌پور و علی قیطاسی

۹۶ کیلو: داوود گیل‌نیرنگ و مهدی علیاری

۱۲۰ کیلو: بشیر باباجان‌زاده و امیر قاسمی منجزی

سرمربی: رسول جزینی

مربیان: ایرج اسفندیاری‌فر، سعید شیرزاد، محمدعلی چمیانی

از تیم ۶ نفره کشتی فرنگی ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن که موفق

به کسب ۳ نشان طلا شد تنها بشیر باباجان‌زاده در جام جهانی

روی تشک خواهد رفت.

* برنامه جام جهانی کشتی فرنگی:

سه‌شنبه اول اسفندماه:

ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰: مسابقات دورهای اول و دوم

ساعت ۱۶ تا ۲۰: مسابقات دورهای سوم، چهارم و پنجم

چهارشنبه دوم اسفندماه:

ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰: مسابقات برای مشخص شدن تیم‌های دهم، نهم، هشتم، هفتم، ششم و پنجم

ساعت ۱۸ تا ۲۱: مسابقات رده بندی و فینال. منبع:فارس

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: